Kolejne pozbawienie uprawnień właściciela P-SKP, po wcześniejszym wyroku sądu karnego. Czyli jeszcze raz o roli wideorejestratora oraz o jakości naszego prawa administracyjnego.
24 października 2023 r. WSA w Poznaniu rozpatrywał tę sprawę ze skargi naszego kolegi M. K. na decyzję SKO z 22 maja 2023 r., w przedmiocie cofnięcia diagnoście samochodowemu uprawnień do wykonywania BT pojazdów na SKP.1
Ta administracyjna sprawa zaczęła się, gdy 10.11.2017 roku do WK/starostwa (organu) wpłynęło postanowienie Prokuratury Rejonowej o zastosowaniu środka zapobiegawczego wobec naszego kolegi M. K., który był podejrzany o popełnienie przestępstwa z art. 271 § 1 i 3 K.k. w postaci zawieszenia w wykonywaniu zawodu uprawnionego diagnosty samochodowego.
Następnie,
23.11.2020 r. Sąd Okręgowy w K. poinformował Starostę, że nie zakończyła się prawomocnie sprawa z oskarżenia przeciwko naszemu koledze M. K..
Następnie,
2.04.2021 r. Sąd Rejonowy w O. przekazał Staroście odpis orzeczenia z 29.03.2021 roku o uchyleniu wobec naszego kolegi (strony) środków zapobiegawczych:
poręczenia majątkowego,
zawieszenia w wykonywaniu zawodu uprawnionego diagnosty samochodowego.
Następnie,
14.01.2022 r. Starosta otrzymał z Sądu Okręgowego w K. nieprawomocny wyrok skazujący naszego kolegę M. K..
Następnie,
6.03.2023 r. wpłynął do organu odpis prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w K. z 29.01.2021 r. sygn. III Ka […] zmieniający ww. wyrok w ten sposób, że wyeliminowano zaliczenie na poczet orzeczonego zakazu wykonywania zawodu uprawnionego diagnosty samochodowego na okres 3 lat okres stosowania wobec oskarżonego środka zapobiegawczego w postaci zawieszenia w wykonywaniu zawodu sformułowanie „do dnia 30 maja 2019 r.”, w pozostałym zakresie utrzymując zaskarżony wyrok w mocy.
Przestępstwa naszego kolegi zostały popełnione w krótkich odstępach czasu, z wykorzystaniem takie samej sposobności, tj. w warunkach ciągu przestępstw za co wymierzono mu:
jedną karę pozbawienia wolności w rozmiarze 1 roku,
jedną karę grzywny w ilości 100 stawek dziennych,
wykonanie orzeczonej wobec oskarżonego kary pozbawienia wolności warunkowo zawieszono na okres 2 lat tytułem próby,
orzeczono zakaz wykonywania zawodu diagnosty samochodowego uprawnionego do wykonywania BT pojazdów i urządzeń mechanicznych na okres 3 lat,
na poczet orzeczonego zakazu wykonywania diagnosty zaliczono oskarżonemu okres stosowania wobec niego środka zapobiegawczego w postaci zawieszenia w wykonywaniu tego zawodu od 8 listopada 2017 r.
zobowiązano oskarżonego do informowania kuratora sądowego o przebiegu okresu próby – ustnie bądź pisemnie raz na 4 miesiące.
Wobec powyższego decyzją z 3 kwietnia 2023 r. Starosta cofnął naszemu koledze M. K. (dalej: skarżący/strona) uprawnienia do wykonywania BT pojazdów, które posiadał od 17.09.2012 r.2
Naszemu koledze zarzucono działanie w celu uzyskania korzyści majątkowej oraz poświadczenie nieprawdy w 7 DR oraz rejestrze BT prowadzonych przez tę Podstawową SKP i zaświadczeniach o przeprowadzonych BT w dniu 23.08.2016 r., gdzie określił wynik BT jako „P”-pozytywny, podczas gdy w rzeczywistości ww. BT nie przeprowadził, pobierając za ich wykonanie przewidzianą opłatę.
Czyny te potwierdziły nagrania z obrazu bramy wjazdowej na Podstawową Stację Kontroli Pojazdów przy ul. […] w O. oraz zeznania świadków.
Odwołując się od powyższej decyzji Starosty nasz kolega argumentował, że był już przecież pozbawiony prawa do wykonywania zawodu w okresie 8.11.2017 r. – 29.01.2023 r., więc doszło w tym przypadku do naruszenie art. 2 Konstytucji RP w efekcie podwójnego ukarania za ten sam czyn (Ne bis in idem) i orzeczenie zakazu wykonywania zawodu mimo, że wskazany zakaz już skarżącego nie obejmował, a karę już odbył.
Ponadto, zdaniem naszego kolegi (skarżącego) przywołane przez Starostę (organ I instancji) orzecznictwo jest nieaktualne, a nadto niezgodne z art. 11 Prawa przedsiębiorców, który nakazuje w sprawie dotyczącej nałożenia na przedsiębiorcę obowiązku bądź ograniczenia lub odebrania uprawnień, rozstrzygać wątpliwości co do treści normy prawnej na korzyść przedsiębiorcy. Skarżący zaznaczył, że zarzucany mu czyn miał związek z prowadzoną przezeń działalnością gospodarczą pod nazwą M. M. K..
Nieuzasadnione jest więc aktualnie orzeczenie przez Starostę dalszego zakazu wykonywania BT na kolejny okres 5 lat, gdyż stanowiłoby ponowne karanie kolejną sankcją o tym samym charakterze. Ponowny zakaz jest więc nieaktualny i godzi w zasadę praworządności (art. 2 Konstytucji RP).
Nasz kolega dalej argumentował, że brzmienie art. 84 ust. 3 PoRD jest wątpliwe na gruncie Konstytucji, o czym świadczy wniesienie przez Rzecznika Praw Obywatelskich skargi o stwierdzenie niekonstytucyjności tego przepisu, jako naruszającego art. 65 ust. 1 w zw. z art. 31 ust. 3 Konstytucji.
SKO decyzją z 22 maja 2023 r., po rozpoznaniu ww. odwołania tradycyjnie (?) utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję urzędników WK/starostwa.
Nasz kolega M. K. Wniósł skargę do WSA w Poznaniu, argumentując podobnie jak wcześniej do SKO.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu stwierdził, że zaskarżona decyzja została wydana zgodnie z prawem. A to oznacza, że nasz kolega i jednocześnie właściciel tej SKP po raz kolejny przegrał swoją sprawę.
Pisząc o tym mam nadzieję, że nasz kolega nie podda się – jak to miało już miejsce w przypadku bardzo wielu naszych przegranych i przestraszonych kolegów – i będzie dalej walczył z tym naszym wschodnim zaściankiem prawnym – włączając w tą walkę sądownictwo UE.
Europejski Trybunał Praw Człowieka: „zasada ne bis in idem obejmuje nie tylko przypadki zbiegu odpowiedzialności za czyny sankcjonowane z mocy prawa karnego, ale również przypadki zbiegu odpowiedzialności za czyny sankcjonowane z mocy prawa karnego i innych przepisów prawa publicznego, w tym prawa administracyjnego, jeśli przewidują one środki o charakterze represyjnym” (a taki charakter ma pozbawienie uprawnień z ustawy PoRD oraz zakaz wykonywania zawodu z ustawy KK).3
Ponadto, w uzasadnieniu do projektu ustawy wprowadzającej do KPA m.in. przepisy odnoszące się do kar administracyjnych (druk sejmowy nr 1181) wyraźnie podkreślono, iż automatyzm nakładania kar i brak uwzględniania okoliczności danej sprawy nie sprzyja zapewnieniu sprawiedliwego – w odczuciu społecznym – działania administracji. A taki automatyzm charakteryzuje przecież wszystkie postępowania z art. 84 ust. 3 PoRD.
Trzymając się Europejskiego Prawa nie tylko zyskasz osobiście, ale otrzymasz też od środowiska wielkie brawa.
Dziadek Piotra
– – – – – – – – – – – –
1III SA/Po 452/23 – Wyrok WSA w Poznaniu; Data orzeczenia: 2023-10-24; orzeczenie nieprawomocne; Data wpływu: 2023-07-17; Symbol z opisem: 6038 Inne uprawnienia do wykonywania czynności i zajęć w sprawach objętych symbolem 603; Hasła tematyczne: Ruch drogowy; Skarżony organ: SKO (Samorządowe Kolegium Odwoławcze); Treść wyniku: Oddalono skargę;
2na podstawie art. 84 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. PoRD (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 988 ze zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2022r. poz. 2000 ze zm., dalej: K.p.a.)
3zob. wyroki TK: z 24.01.2006 r., SK 52/04, OTK-A 2006/1, poz. 6; z 18.11.2010 r., P 29/09, OTK-A 2010/9, poz. 104; z 12.04.2011 r., P 90/08, OTK-A 2011/3, poz. 21
Od początku moim zamiarem było, aby dostęp do tej strony pozostał zawsze bezpłatny. Tak, jak i dostęp do wszystkich zamieszczanych tu tekstów.
Pierwotnie strona ta miała on należeć do SDS-u, potem do OSDS-u. Ale stało się inaczej i nie czas wracać do przeszłości.
Nie planuję żadnych ograniczeń dostępu ani żadnych opłat. Ale niestety, są i koszty prowadzenia tej strony. Dlatego, po 7-miu latach pisania, jeśli chcielibyście nas/mnie wesprzeć swoją dobrowolną wpłatą dowolnej wielkości/wysokości, to będzie mi/nam bardzo miło.
Wasze wsparcie będzie jednocześnie wsparciem naszego "wolnego słowa" w branży, choć zapewne pomoże w oczekiwanym rozwoju naszej strony. A plany mamy ambitne i ciekawe.
Jeśli się zdecydujecie, to bardzo proszę o wpłatę/datek na podane poniżej konta bankowe.
Z góry dziękuję za Wasze życzliwe wsparcie!
R. Błażej Kowalski
vel dziadek Piotra ("dP")
R. Błażej Kowalski,
Nazwa banku: PKO BP,
Tytuł wpłaty: na rozwój Informatora,
Nr konta 24 1020 3017 0000 2802 0073 3170
Redakcja
Tytuł
„Informator insp. UDS-a”
Adres siedziby redakcji
64-920 Piła, ul. Wenedów 7/15
Redaktor naczelny
Romuald Błażej Kowalski, ur. 27.01.1952 r. Wolsztyn; PESEL 52012713096, obywatelstwo Polska; zam. ul. Wenedów 7/15, 64-920 Piła
Wydawca
Romuald Błażej Kowalski, zam. ul. Wenedów 7/15, 64-920 Piła
Używamy plików cookies w celu optymalizacji naszej witryny i naszych serwisów.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
gru 1 2023
WIDEOREJESTRATOR I WPADKA WŁAŚCICIELA P-SKP
Kolejne pozbawienie uprawnień właściciela P-SKP, po wcześniejszym wyroku sądu karnego. Czyli jeszcze raz o roli wideorejestratora oraz o jakości naszego prawa administracyjnego.
24 października 2023 r. WSA w Poznaniu rozpatrywał tę sprawę ze skargi naszego kolegi M. K. na decyzję SKO z 22 maja 2023 r., w przedmiocie cofnięcia diagnoście samochodowemu uprawnień do wykonywania BT pojazdów na SKP.1
Ta administracyjna sprawa zaczęła się, gdy 10.11.2017 roku do WK/starostwa (organu) wpłynęło postanowienie Prokuratury Rejonowej o zastosowaniu środka zapobiegawczego wobec naszego kolegi M. K., który był podejrzany o popełnienie przestępstwa z art. 271 § 1 i 3 K.k. w postaci zawieszenia w wykonywaniu zawodu uprawnionego diagnosty samochodowego.
Następnie,
23.11.2020 r. Sąd Okręgowy w K. poinformował Starostę, że nie zakończyła się prawomocnie sprawa z oskarżenia przeciwko naszemu koledze M. K..
Następnie,
2.04.2021 r. Sąd Rejonowy w O. przekazał Staroście odpis orzeczenia z 29.03.2021 roku o uchyleniu wobec naszego kolegi (strony) środków zapobiegawczych:
poręczenia majątkowego,
zawieszenia w wykonywaniu zawodu uprawnionego diagnosty samochodowego.
Następnie,
14.01.2022 r. Starosta otrzymał z Sądu Okręgowego w K. nieprawomocny wyrok skazujący naszego kolegę M. K..
Następnie,
6.03.2023 r. wpłynął do organu odpis prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w K. z 29.01.2021 r. sygn. III Ka […] zmieniający ww. wyrok w ten sposób, że wyeliminowano zaliczenie na poczet orzeczonego zakazu wykonywania zawodu uprawnionego diagnosty samochodowego na okres 3 lat okres stosowania wobec oskarżonego środka zapobiegawczego w postaci zawieszenia w wykonywaniu zawodu sformułowanie „do dnia 30 maja 2019 r.”, w pozostałym zakresie utrzymując zaskarżony wyrok w mocy.
Przestępstwa naszego kolegi zostały popełnione w krótkich odstępach czasu, z wykorzystaniem takie samej sposobności, tj. w warunkach ciągu przestępstw za co wymierzono mu:
jedną karę pozbawienia wolności w rozmiarze 1 roku,
jedną karę grzywny w ilości 100 stawek dziennych,
wykonanie orzeczonej wobec oskarżonego kary pozbawienia wolności warunkowo zawieszono na okres 2 lat tytułem próby,
orzeczono zakaz wykonywania zawodu diagnosty samochodowego uprawnionego do wykonywania BT pojazdów i urządzeń mechanicznych na okres 3 lat,
na poczet orzeczonego zakazu wykonywania diagnosty zaliczono oskarżonemu okres stosowania wobec niego środka zapobiegawczego w postaci zawieszenia w wykonywaniu tego zawodu od 8 listopada 2017 r.
zobowiązano oskarżonego do informowania kuratora sądowego o przebiegu okresu próby – ustnie bądź pisemnie raz na 4 miesiące.
Wobec powyższego decyzją z 3 kwietnia 2023 r. Starosta cofnął naszemu koledze M. K. (dalej: skarżący/strona) uprawnienia do wykonywania BT pojazdów, które posiadał od 17.09.2012 r.2
Naszemu koledze zarzucono działanie w celu uzyskania korzyści majątkowej oraz poświadczenie nieprawdy w 7 DR oraz rejestrze BT prowadzonych przez tę Podstawową SKP i zaświadczeniach o przeprowadzonych BT w dniu 23.08.2016 r., gdzie określił wynik BT jako „P”-pozytywny, podczas gdy w rzeczywistości ww. BT nie przeprowadził, pobierając za ich wykonanie przewidzianą opłatę.
Czyny te potwierdziły nagrania z obrazu bramy wjazdowej na Podstawową Stację Kontroli Pojazdów przy ul. […] w O. oraz zeznania świadków.
Odwołując się od powyższej decyzji Starosty nasz kolega argumentował, że był już przecież pozbawiony prawa do wykonywania zawodu w okresie 8.11.2017 r. – 29.01.2023 r., więc doszło w tym przypadku do naruszenie art. 2 Konstytucji RP w efekcie podwójnego ukarania za ten sam czyn (Ne bis in idem) i orzeczenie zakazu wykonywania zawodu mimo, że wskazany zakaz już skarżącego nie obejmował, a karę już odbył.
Ponadto, zdaniem naszego kolegi (skarżącego) przywołane przez Starostę (organ I instancji) orzecznictwo jest nieaktualne, a nadto niezgodne z art. 11 Prawa przedsiębiorców, który nakazuje w sprawie dotyczącej nałożenia na przedsiębiorcę obowiązku bądź ograniczenia lub odebrania uprawnień, rozstrzygać wątpliwości co do treści normy prawnej na korzyść przedsiębiorcy. Skarżący zaznaczył, że zarzucany mu czyn miał związek z prowadzoną przezeń działalnością gospodarczą pod nazwą M. M. K..
Nieuzasadnione jest więc aktualnie orzeczenie przez Starostę dalszego zakazu wykonywania BT na kolejny okres 5 lat, gdyż stanowiłoby ponowne karanie kolejną sankcją o tym samym charakterze. Ponowny zakaz jest więc nieaktualny i godzi w zasadę praworządności (art. 2 Konstytucji RP).
Nasz kolega dalej argumentował, że brzmienie art. 84 ust. 3 PoRD jest wątpliwe na gruncie Konstytucji, o czym świadczy wniesienie przez Rzecznika Praw Obywatelskich skargi o stwierdzenie niekonstytucyjności tego przepisu, jako naruszającego art. 65 ust. 1 w zw. z art. 31 ust. 3 Konstytucji.
SKO decyzją z 22 maja 2023 r., po rozpoznaniu ww. odwołania tradycyjnie (?) utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję urzędników WK/starostwa.
Nasz kolega M. K. Wniósł skargę do WSA w Poznaniu, argumentując podobnie jak wcześniej do SKO.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu stwierdził, że zaskarżona decyzja została wydana zgodnie z prawem. A to oznacza, że nasz kolega i jednocześnie właściciel tej SKP po raz kolejny przegrał swoją sprawę.
Pisząc o tym mam nadzieję, że nasz kolega nie podda się – jak to miało już miejsce w przypadku bardzo wielu naszych przegranych i przestraszonych kolegów – i będzie dalej walczył z tym naszym wschodnim zaściankiem prawnym – włączając w tą walkę sądownictwo UE.
Europejski Trybunał Praw Człowieka: „zasada ne bis in idem obejmuje nie tylko przypadki zbiegu odpowiedzialności za czyny sankcjonowane z mocy prawa karnego, ale również przypadki zbiegu odpowiedzialności za czyny sankcjonowane z mocy prawa karnego i innych przepisów prawa publicznego, w tym prawa administracyjnego, jeśli przewidują one środki o charakterze represyjnym” (a taki charakter ma pozbawienie uprawnień z ustawy PoRD oraz zakaz wykonywania zawodu z ustawy KK).3
Ponadto, w uzasadnieniu do projektu ustawy wprowadzającej do KPA m.in. przepisy odnoszące się do kar administracyjnych (druk sejmowy nr 1181) wyraźnie podkreślono, iż automatyzm nakładania kar i brak uwzględniania okoliczności danej sprawy nie sprzyja zapewnieniu sprawiedliwego – w odczuciu społecznym – działania administracji. A taki automatyzm charakteryzuje przecież wszystkie postępowania z art. 84 ust. 3 PoRD.
Trzymając się Europejskiego Prawa nie tylko zyskasz osobiście, ale otrzymasz też od środowiska wielkie brawa.
Dziadek Piotra
– – – – – – – – – – – –
1 III SA/Po 452/23 – Wyrok WSA w Poznaniu; Data orzeczenia: 2023-10-24; orzeczenie nieprawomocne; Data wpływu: 2023-07-17; Symbol z opisem: 6038 Inne uprawnienia do wykonywania czynności i zajęć w sprawach objętych symbolem 603; Hasła tematyczne: Ruch drogowy; Skarżony organ: SKO (Samorządowe Kolegium Odwoławcze); Treść wyniku: Oddalono skargę;
2 na podstawie art. 84 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. PoRD (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 988 ze zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2022r. poz. 2000 ze zm., dalej: K.p.a.)
3 zob. wyroki TK: z 24.01.2006 r., SK 52/04, OTK-A 2006/1, poz. 6; z 18.11.2010 r., P 29/09, OTK-A 2010/9, poz. 104; z 12.04.2011 r., P 90/08, OTK-A 2011/3, poz. 21
By dP • DIAGNOSTA od PoRD 0 • Tags: art. 84 ust. 3 PoRD, jakość badań technicznych, kodeks karny, Konstytucja, nadzór nad SKP, ne bis in idem, Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO), starostwo, WSA, Wydział Komunikacji, wyrok sądu