lut 6 2016
NIELEGALNA DECYZJA
Nielegalna decyzja Starosty Ostrzeszowskiego?
Niezależnie od naszych osobistych wątpliwości w tym zakresie warto zastanowić się nad treścią złożonego wniosku – poniżej. Jedna sprawa nie ulega najmniejszej wątpliwości. Chodzi o to, że Starosta Ostrzeszowski zastosował wybieg/unik/myk prawny (też inżynier prawny, czy zwykły spryciarz?) i zamiast odnieść się do zarzutu o braku właściwości miejscowej, to celowo (bezczelnie?), bezprawnie i bezzasadnie potraktował wcześniejszy wniosek złożony w imieniu naszego Kolegi, jako skargę na odebranie uprawnień.
W ten sposób nie musiał już więcej główkować (niektórych od tego boli głowa) i rozpatrzenie zasadności swojego własnego postępowania przekazał do SKO (Samorządowe Kolegium Wykonawcze) w Kaliszu.
Bo ta sprawa nie dotyczy zasadności – lub braku zasadności – do odebrania uprawnień, tylko potwierdzenia, że ten Starosta z Ostrzeszowa nie miał tzw. „właściwości miejscowej” do prowadzenia tego postępowania. Bo tzw. „właściwość miejscowa” do ewentualnego działania każdego starosty dotyczy terenu/obszaru/miejsca jego i tylko jego własnego powiatu. A z materiałów posiadanych przez naszą Redakcję (dzięki Koledze „Praktyk”-owi) i właśnie każdego dnia prezentowanych wynika, że Starosta Ostrzeszowa ucieka przed jakąkolwiek próbą takiego ukierunkowania tej sprawy (unika, niczym diabeł święconej wody?).
To dlatego pod adresem tego Starosty pada ten zarzut „nielegalnej decyzji” i „celowego wprowadzania w błąd” oraz „hipokryzji„, „molestowania diagnostów„, „arogancji urzędniczej„, „szkalowanie dobrego imienia diagnostów„.
Niewątpliwie sprawa ta ma jeszcze także drugi ciekawy aspekt, a mianowicie, czym jest i jak należy rozumieć takie pojęcia, jak „butla na gaz”, „instalacją gazowa pojazdu”, „urządzenie techniczne podlegające dozorowi”.
Ale o tym, to już poczytajcie – poniżej – sami i swoimi uwagami podzielcie się z Kolegami.
Pozdrawia
dP
– – – – – –
8 lutego 2016 @ 14:54
Podstawowe pytanie jakie należy zadać, to na czyim obszarze-terenie, wynikła sprawa.
Odpowiedź może być tylko jedna, na terenie Starostwa Oleśnickiego, gdyż tam pracował diagnosta.
Podobnie popełniając wykroczenie drogowe , stosowną karę nakłada ten organ na którego terenie czyn miał miejsce a nie na którego terenie jest zameldowany ewentualny sprawca.
Starosta Ostrzeszowski przypisał sobie kompetencje, których nigdy nie posiadał.
Uznał, że skoro wcześniej nadał uprawnienia diagnosty, to teraz może być PANEM jego życia lub śmierci. Pamiętajmy, że jest to diagnosta, który podlega ochronie przedemerytalnej a WIELKI PAN STAROSTA nigdy nad nim nie sprawował nadzoru i nie mając tych możliwości, powinien wcześniejszej odmówić wydania decyzji nadającej uprawnienia.
II OSK 179/12 – Wyrok NSA z 2012-04-20
(…)W judykaturze wskazuje się, że pod pojęciem zagadnienia wstępnego rozumie się sytuacje, w których wydanie orzeczenia merytorycznego w sprawie będącej przedmiotem postępowania przed właściwym organem, uwarunkowane jest uprzednim rozstrzygnięciem wstępnego zagadnienia prawnego. Musi istnieć związek przyczynowy pomiędzy rozstrzygnięciem sprawy administracyjnej a zagadnieniem wstępnym. W przypadku braku takiego związku zawieszenie postępowania na tej podstawie nie jest dopuszczalne. Z tych względów organ, przed którym toczy się postępowanie w sprawie głównej musi ustalić związek przyczynowy pomiędzy rozstrzygnięciem sprawy administracyjnej a zagadnieniem wstępnym. O takiej zależności przesądza treść przepisów prawa materialnego, stanowiących podstawę prawną decyzji administracyjnej. Powyższa zależność musi być bezpośrednia. ( por. wyrok NSA z 12.11.2009 r. I OSK 156/09 cbois).(…)
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/8F0DEE68B2
(…)Decyzją Prezydenta Miasta Kielce z dnia […] lipca 2003 r. udzielono przedsiębiorcy R. K. licencji nr […] na wykonywanie transportu drogowego osób. Jako siedzibę przedsiębiorcy (adres) wskazano Kielce, ul. […].
Wobec zmiany miejsca zamieszkania i siedziby przedsiębiorcy z Kielc na Warszawę w dniu […] stycznia 2010 r. R. K. złożył wniosek o dokonanie zmiany licencji na wykonywanie krajowego drogowego przewozu osób, w zakresie o którym wyżej mowa.(…)
(…)W świetle tych przepisów organem właściwym do załatwienia sprawy w przedmiocie zmiany licencji jest organ właściwy ze względu na siedzibę przedsiębiorstwa, a takim organem jest Prezydent m.st. Warszawy, co zresztą wynika z załączonego do akt sprawy zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, wydanego przez Prezydenta m.st. Warszawy z dnia […] grudnia 2009 r., nr […].
Tylko ten organ może wydać decyzje gdzie jest prowadzona działalność, bo tam miało miejsce zdarzenie, które wymaga podjęcia odpowiedniej decyzji. Diagnosta jest w analogicznej sytuacji. To nie jest wina diagnosty jaki starosta wyda mu decyzję.
Pozdrawiam
Praktyk.