gru 20 2024
ZORGANIZOWANA GRUPA, ZATRZYMANO 20 OS., W WIĘKSZOŚCI KOLEDZY
Zatrzymani członkowie grupy związanej z fikcyjnymi przeglądami technicznymi pojazdów
Data publikacji 18.12.2024
Policjanci z Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali dwie osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko dokumentom, w szczególności poświadczenia nieprawdy w zakresie przeprowadzenia przeglądów technicznych pojazdów, a następnie posługiwania się poświadczającymi nieprawdę dokumentami w wydziałach komunikacji celem rejestracji pojazdów na podmioty prowadzące fikcyjną działalność gospodarczą na terenie Polski.
W toku realizacji sprawy nadzorowanej przez Prokuraturę Regionalną w Krakowie funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem korupcji z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, 10 grudnia br. zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 45 i 66 lat, mieszkańców powiatu nowosądeckiego.
Z policyjnych ustaleń wynika, że osoby te od stycznia 2019 roku do grudnia br. działały w zorganizowanej grupie przestępczej, popełniając przestępstwa przeciwko dokumentom. Jeden z zatrzymanych to diagnosta, który za otrzymane łapówki miał wystawiać zaświadczenia o przeprowadzonych z pozytywnym wynikiem badaniach technicznych. Tym samym miał poświadczać nieprawdę w dowodach rejestracyjnych pojazdów, zatwierdzając badania, których nie wykonano.
Natomiast drugi z zatrzymanych mężczyzn miał pełnić funkcję pośrednika w obrocie sfałszowaną dokumentacją między firmami a diagnostami.
Podczas przeprowadzonych przeszukań policjanci zabezpieczyli duże ilości dokumentacji, a także gotówkę w różnej walucie (PLN, EUR, USD) o łącznej wartości blisko 180 tys. zł.
Banknoty 200-złotowe leżą na blacie.
Banknoty euro oraz dolary o różnych nominałach leżą na kocu.
Mężczyźni usłyszeli zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przyjęcia korzyści majątkowej, wręczania korzyści majątkowej. Za popełnione przestępstwa grozi im kara do 10 lat więzienia.
Prokuratura Regionalna w Krakowie wobec diagnosty zastosowała środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego, dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz zawieszenia podejrzanego w wykonywaniu zawodu diagnosty samochodowego.
Natomiast wobec mężczyzny zajmującego się pośrednictwem w obrocie fałszywymi dokumentami, prokurator zastosował poręczenie majątkowe oraz dozór Policji.
Przeprowadzone przez policjantów zatrzymania są już piątą realizacją w prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Krakowie śledztwie dotyczącym powyższego procederu. Pierwsze z zatrzymań w tej sprawie miały miejsce jeszcze w 2023 roku. Do tej pory policjanci zatrzymali łącznie 20 osób, w znaczącej większości byli to diagności.
(KWP w Krakowie / kp)
– – – – – – – –
https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/254386,Zatrzymani-czlonkowie-grupy-zwiazanej-z-fikcyjnymi-przegladami-technicznymi-poja.html
dP
20 grudnia 2024 @ 17:17
Jestem zaskoczony.
I nie mam zamiaru tego ukrywać.
Uważałem do tej pory, że tam w Krakowie jest najlepszy nadzór nad SKP w całej Polsce.
Ta sytuacja zdaje się temu przeczyć.
Przykra sprawa, bardzo przykra.
Anonim
21 grudnia 2024 @ 09:16
Będzie wysyp ofert pracy. Stacja się przecież nie zlikwiduje.
dP
21 grudnia 2024 @ 12:15
I nikt nawet nie pokusi się, aby zbadać wątek jakości nadzoru WK/starostwa oraz nadzoru właściciela nad swoim finansowym interesem w postaci SKP.
Już nie mówiąc/pisząc o ewentualnym wątku bezpośredniego zaangażowania właściciela w celu zwiększanie obrotu własnej SKP nielegalnymi umowami, nielegalnymi prowizjami, bezprawnymi naciskami „rób, nie dyskutuj”, czyli brakiem naszej zawodowej niezależności na SKP, której wymaga Prawo w całej UE.
Pozdrawiam
dP
– – – – – – –
I bardzo proszę o inny nick niż tradycyjny „anonim”, np.: przypadkowe imię, nazwa zwierzaka, przymiotnik, hobby, itd., itp., et’cetera