maj 22 2023
NOWE STANDARDY, TAKŻE NA SKP
Nowe standardy, także na naszych SKP? A dlaczemu nie?
I. Nowe standardy, których nie była za naszych czasów.
Ta historia jest rozczulająca i jednocześnie podnosi na duchu. Usłyszałem ją niedawno, bo przed paroma dniami. Chodzi o Młodą Dziewczynę, która wybrała sobie chłopaka, który jej się podobał. I przez parę długich miesięcy walczyła o niego, starała się zwrócić na siebie jego uwagę. No i wreszcie udało jej się osiągnąć swój wymarzony cel. Bo po wielu miesiącach ten Chłopak wreszcie zaprosił Ją na randkę, a potem do swojego domu. Gdy już byli sami w mieszkaniu, to On wszedł do swojej kuchni i przygotował kanapki, które . . . . . . . . – sam zjadł (sic!). Nie przyszło mu nawet do głowy, aby poczęstować zaproszoną Dziewczynę.
On tłumaczył się potem, że przecież był jedynakiem, i wieloletni nawyk spowodował, że w tym stresie tradycyjnie i jak zawsze zrobił te kanapki tylko dla siebie i z wieloletniego nawyku sam je skonsumował. Ona zaś kochała, więc i zrozumiała oraz łatwo wybaczyła mu to faux pas, czyli gafę.
Dzisiaj są bardzo szczęśliwym małżeństwem i ze śmiechem wspominają tę sytuację sprzed trzech lat.
Za tzw.” moich czasów” to chłopak zabiegał i zdobywał dziewczynę. Ale jak widać, nie tylko czasy się zmieniają, bo młodzież także jest nieco (?) inna niż kiedyś. A popełnione „życiowe” błędy nie są powodem do braku wzajemnego szacunku.
II. Nowe standardy w SKP.
„Systemy komputerowe UNIMETAL do obsługi linii diagnostycznych, oprócz integracji danych z badania, tworzą jeden system z oprogramowaniem biurowym.
Firmy UNIMETAL i IT.NORCOM stworzyły protokół iSKP pozwalający na dwukierunkowy przepływ danych między linią diagnostyczną i oprogramowaniem do obsługi stacji kontroli pojazdów. Przynosi to ogromne korzyści użytkownikom, optymalizując ich pracę i eliminując ryzyko pomyłek.”1
– mamy tu zakodowaną bardzo optymistyczną wiadomość. Bo zamiast tradycyjnie konkurencyjnej walki na naszym chorym rynku mamy tu dowód na możliwą współpracę dwóch znanych nam wszystkim firm.
Tylko pogratulować!
III. Kompromis nowym standardem.
Mam nadzieję na ten nowy standard w naszej branży. Bo już od wielu lat postuluję kompromis, jako podstawowe narzędzie w podejmowaniu wszystkich, Wszystkich, WSZYSTKICH branżowych decyzji.
Nikt z nas (przy zdrowych zmysłach) nie postawi tezy, że w branży SKP nie istnieją żadne linie podziału. Trzeba też przyznać, że:
-
linię podziału zbudowano przed wielu laty, więc trudno się z przyjętych rozwiązań prawnych wycofać bez pomocy ministerialnych urzędników, którzy to prawo wprowadzali lub bez pomocy ustawodawcy,
-
nieraz ten podział jest wyolbrzymiony, bo artykułowany przez małą, ale za to dość krzykliwą grupę osób,
-
powstają już nowe i kolejne linie podziału, gdy dyskutowane są oczekiwania wobec czekających nas zmian.
Dotyczy to szczególnie środowisk skupionych wokół organizacji pracodawców oraz środowiska pracobiorców, którzy zatrudnieni są na naszych SKP. Dlatego ponownie apeluję, proszę i proponuję kompromis, jako podstawowe narzędzie do forsowania oczekiwanych przez całą branżę zmian.
Przyszedł już czas, gdy trzeba wreszcie przyznać się do szeregu błędów, których powodem są te stare linie podziału. A następnie zdeklarować wolę zmiany kontrowersyjnego stanowiska, co będzie dowodem na możliwy do zawarcia kompromis ze skonfliktowaną częścią środowiska.
W ten sposób widzę możliwość szerszego niż dotychczas wsparcia najważniejszego i obecnie podstawowego postulatu o waloryzację Cennika BT przez środowisko pracobiorców.
Uważam, że jest w naszym środowisku SKP możliwa współpracy zamiast walki. A W co o tej idei sądzicie?
A może najpierw do tej idei trzeba przekonać naszych liderów?
Pyta i pozdrawia
dziadek Piotra
– – – – – – – – – – – – –
1 Źródło: biuletyn informacyjny PISKP
22 maja 2023 @ 11:34
Ad. II. Nowe standardy w SKP.
Ile razy mam jeszcze zwracać uwagę dp, aby sprawdzał co reklamuje?
Czy sprawdził dp funkcjonalność tego protokołu na zgodność z obowiązującymi przepisami? Myślę, że nie!!!!
Był dp w Poznaniu, to proszę sobie przypomnieć co zarzuciłem firmie UNIMETAL.
Uczciwość nakazuje porozumienie się z pozostałymi producentami w kwestii stworzenia i udostępnienia odpowiednich plików pozwalających z ich urządzeń podłączyć się do każdego programu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby działało w dwie strony.
Dp UNIMETAL nie jest moją, ani innych producentów konkurencją. Jakby współpracowali ze wszystkimi producentami to protokół byłby zgodny z przepisami, a nie jest i jest jedną wielką pomyłką w przypadku świadczenia pracy przez diagnostów samochodowych.
Co z dp za diagnosta jak nie widzi niezgodności w funkcjonowaniu różnych programów i tego protokołu?
22 maja 2023 @ 11:57
Ad. III. Kompromis nowym standardem.
Czy dp na tej stronie wprowadził linie podziału?
Dlaczego dp pomija prawdę, kto dążył do podziałów i usiłował wejść na rynek systemu badań technicznych tylnymi drzwiami?
Siał i sieje dezinformację na temat innych podmiotów?
Póki co, to w Ministerstwie Cyfryzacji nie ma podziałów.
Jak zdrowie pozwoli mam zamiar doprowadzić, aby nie było podziałów w Ministerstwie Infrastruktury.
22 maja 2023 @ 14:59
Nie jest żadną tajemnicą, że od paru ładnych lat (od 2011 r.?) zabiegam usilnie i na wszelkie możliwe i dostępne sposoby, aby nasza branża nie była dotknięta tą patologiczną przypadłością, jaką jest rozdrobnienie naszego środowiska.
Pisałem już o tym, np.: https://www.diagnostasamochodowy.pl/2011/baranki-boze/
A skala łamistrajków i dzisiejsza nasza niemoc oraz brak sprawczej umiejętności jest właśnie pokłosiem także tego rozdrobnienia w zakresie oprogramowania i szkolenia.
I z tego punktu widzenia wcale nie martwią mnie kroki branżowych podmiotów do zaciskania współpracy. A jeśli na tej drodze popełniane są nawet jakieś małe błędy, to mały pikuś. Bo współpraca i kooperacja, to pewna – bardzo jednak rzadka! – umiejętność.
I każda nasza branżowa organizacja, każdy nasz branżowy podmiot (także G.K.!) zawsze mógł i nadal może podejmować kroki do zaciskania współpracy, zamiast boczyć się i pomstować oraz tylko walczyć z branżową konkurencją.
Bo naszym wrogiem nie jest sąsiad w branży. Naszym wrogiem jest urzędnik MI i DTD oraz wielu obecnych polityków.
dP
22 maja 2023 @ 17:44
Cóż nie odpowiedział dp na postawione pytania, chyba zbyt trudne.
Rozdrobnienie jest mniejsze niż było – teraz jest 8 dostawców programów do SKP.
Patologiczna przypadłość wg mojej wiedzy jest już od 23 lat – od czasu jak się pojawiłem na tym rynku z programem SKP PRO. Myślę, że swoim działaniem skonsolidowałem co najmniej 1/4 SKP, a byłoby więcej. Niestety ingerencja urzędnicza i wielu innych osób ograniczyła moje możliwości działania, do których dp też się przyczynił – brak subiektywnej oceny.
Jak jest protest to nie ma strajku i łamistrajków!!! Niemoc wynika z zupełnie innych powodów niż napisał dp. Wielu osobom nie było na rękę, że pojawiłem się na rynku, Zburzyłem stereotypy, które miały się nijak do obowiązujących przepisów.
Współpracuje się z tymi co tej współpracy chcą. Niestety PISKP do takiej organizacji na ten moment się nie zalicza. Złamali tyle różnych zasad, które do małych błędów nie można zaliczyć. Z innymi nie jest lepiej.
Dp chyba o czymś zapomina, że to nie ja się boczę i pomstuję, a ujawniam prawdę jak było i jak jest. W dalszym ciągu funkcjonują układy jak za komuny, naciski itp. np. jaki program należy posiadać na SKP. Brak rzetelnej informacji ze strony dostawców programów o ich jakości i zgodności z przepisami. Wrogie nastawienie wielu diagnostów do zmian dających większe bezpieczeństwo świadczenia pracy.
Temat rzeka.
Natomiast co do personelu MI to nie ulega wątpliwości, że mają mocno za uszami wraz z politykami – jednak dotyczy to nie tylko obecnej władzy.