lip 27 2023
K. MÓRAWSKI Z FRR O NASZYCH WYNAGRODZENIACH
Karol Mórawski członek zarządu Fundacji Recyklingu Rewitalizacyjnego (FRR):
Chciałem jeszcze nawiązać do stawek za badania techniczne.
Bardzo często porusza się temat inflacji jako jedyny. Proszę państwa, to nie jest jedyny temat, z jakim się tutaj zmagamy. To nie jest jedyny powód, dla którego te stawki powinny być uelastycznione.
Cofnijmy się do roku, w którym wchodziły obecne stawki.
Popatrzmy, jakie samochody wtedy jeździły, jakie było zaawansowanie technologiczne tych pojazdów, jakie było wyposażenie, ile było punktów, które były poddawane kontroli. Zobaczmy, że w zasadzie nie było wtedy pojazdów elektrycznych, pojazdy hybrydowe stanowiły eksperymentalną nowinkę na rynku. Trudno nawet ocenić, czy były w Polsce.
To wszystko są nowości.
Systemy autonomiczne, które również trzeba kontrolować, to wszystko są pewne nowości, które wymagają lepszego osprzętu, które wymagają określonych urządzeń IT służących zdiagnozowaniu, które wreszcie wymagają dobrego fachowca, ale, powtarzam, fachowca, który znając nowe rozwiązania, będzie znał również stare.
Diagnosta nie jest mechanikiem, który może sobie powiedzieć: „Naprawiam tylko
cztery najbardziej znane marki”.
Diagnosta musi zdiagnozować, jak do niego przyjadą, i Teslę, i Żuka. Musi znać parametry dla samochodu sprzed 60 lat, jeśli przyjedzie, i dla samochodu, który został wyprodukowany trzy lata temu, a może i wcześniej, ponieważ uległ wypadkowi i ma pokolizyjne badanie techniczne.
Fakty te pokazują, że stawki powinny być uelastycznione, zwłaszcza że diagnoście
dodaje się również dodatkowe obowiązki, które nie mają związku z bezpieczeństwem
ruchu drogowego, jak chociażby:
-
analiza pojazdów pod kątem spełniania kryteriów dla odliczenia podatku VAT,
-
jak choćby kwestia drogomierza, co znowu ma znaczenie bardziej niż dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego, żeby nie dochodziło do oszustw, do wciskania klientom samochodów z cofniętym przebiegiem.
To wszystko wskazuje na jedno.
Te stawki powinny być podniesione.
Tutaj jeszcze raz jest uwaga o tym, że zamiast iść w wątpliwe prawnie opłaty po terminie, żeby ten diagnosta tyle zarabiał…
Doskonale wiemy, że dobrego pracownika można zdobyć niestety tylko odpowiednimi stawkami. W Barcelonie zdawali sobie z tego sprawę i kupili takiego fachowca, takiego napastnika, jaki był potrzebny.
Diagności nie potrzebują aż tyle.
Potrzebują tylko trochę więcej i apel jest o to „trochę”.1
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
1 zapis przebiegu posiedzenia Komisji Infrastruktury – podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – PoRD oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2540) (nr 2), 4 października 2022 r.
27 lipca 2023 @ 15:37
„Doskonale wiemy, że dobrego pracownika można zdobyć niestety tylko odpowiednimi stawkami.” – Tylko, że na SKP działa to inaczej.
Podam wam przykład z życia wzięty.
Na SKP robiłem miesiąc w miesiąc 30% mniej tego niż mój zmiennik, mając przy tym średnio 10% negatywów miesięcznie. Mój zmiennik pomimo, że miał więcej klientów tych negatywów miał może 1 na miesiąc !! JEDNO BADANIE z wynikiem negatywnym na 150 przeprowadzonych BT.
I teraz zagadka… Zgadnijcie który z nas zarabiał więcej 🙂
Dlatego na obecną chwilę jestem przeciwny zmianie cennika, proponuję wprowadzić rzetelny nadzór, wyeliminować poczciarzy i zwiększyć stawki za BT
27 lipca 2023 @ 19:00
Jakbym czytał swoje myśli. W końcu ktoś to rozumie, a nie ciągle zmieniać cennik bo za mało szefowi wpada.
28 lipca 2023 @ 11:38
Cyt.: „a nie ciągle zmieniać cennik”
– Koledzy, czy Wam czasami upał nie zaszkodził?
„Ciągle” zmieniany Cennik BT, bo ostatnio 19 lat temu?
Mam wrażenie, że to przejaw naszego typowego i słowiańskiego warcholstwa i pieniactwa, które znamy od czasów średniowiecza.
I przypominam, że:
– na Wasze bolączki są inne lekarstwa,
– na cudzej krzywdzie nie da się zbudować własnego sukcesu.
Pozdrawiam
dP
28 lipca 2023 @ 13:26
Widzę że pan nie ogarnął przesłania to napiszę jeszcze raz:
„Jakbym czytał swoje myśli. W końcu ktoś to rozumie, a nie ciągle pisać o protestach i o tym że musowo podnieść cennik bo za mało szefowi wpada.” Z mojego punktu jako pracownika malo mnie to interesuje że szef za malo zarabia. Cenę podniosą a ja na tym nie zyskam tylko stracę jeszcze bardziej – nekanie, ubliżanie zmuszanie do popełnienia przestępstwa w imię większego zarobku dla pracodawcy moim kosztem. Należy zrobić to co kolega wyżej napisał – zrobić coś aby doagnosta był diagnostą a nie chlopcem do bicia przez szefa i klientów. Jakim prawem szef zmusza do przestępstwa i mu to uchodzi na sucho, jakim prawem diagnosta robi przestępstwa i jakim prawem klient dopuszcza się przestępstw zniesławieniem, znieważaniem i próba wymuszania. Te przeglądy w tym kraju to śmiech na sali. Nawet nie ma gdzie zgłosić że diagnostyk z innej skp zrobił lewizne bo prokuratura umarza a starostwo olewa…
28 lipca 2023 @ 15:57
Jakby był rzetelny nadzór to ponad 50 % diagnostów straciło by uprawnienia i tyle samo byłoby zamkniętych SKP. Wiele do życzenia jest też po stronie WK.
Dziś przygotowałem diagnoście wyjaśnienie, bo WK nie ma wiedzy, że można wykonywać badania technicznego bez tablic, także tych z USA. Napisali co napisali bo im się tak wydaje, a nie to co wynika z przepisów.
28 lipca 2023 @ 20:46
Po usunięciu spacji po literze h, można skopiować i wykorzystać link do ciekawego kanału na jutubie, którego autor ma wiedzę i pomysły, jak możemy poradzić sobie zarówno z problemami opisanymi powyżej, jak i innymi patologiami naszego państwa.
W czasie od około 27 do 32 minuty dziennikarz omawia interesującą – w kontekście wypowiedzi pana Mórawskiego – sytuację z luksusowymi apartamentami w hotelu, który jest własnością TDT (sic?) i w którym doba pobytu kosztuje aktualnie 20 (dwadzieścia) zł. Ale nie dla każdego… Atrakcję dla nielicznych ujawniono w wyniku interwencji poselskiej.
h ttps://www.youtube.com/watch?v=UwJxDdeEUNw