lut 14 2022
WALENTYNKOWO O MIŁOŚCI, RELIGII I O ROLI ETYKI
Walentynkowo o tym, że „ważniejsza jest dziś nasza podstawowa ludzka duchowość, czyli predyspozycje do miłości, życzliwości i sympatii, które my ludzie mamy w sobie w momencie narodzin, niezależnie od wyznawanych przez nas religii.”
Czyli o tym, dlaczego ETYKA jest ważniejsza od RELIGIA?
Jego Świętobliwość Dalajlama, który 6. lipca 2021roku. Ukończył 86 lat, jest jednym z czołowych przywódców religijnych na świecie, a jednak mówi, że etyka jest ważniejsza niż religia. Nosi zwyczajne sandały, a jego uśmiech promienieje łagodnością. Tenzino Gjaco, czyli XIV Dalajlama jest osobą o wielkiej empatii. Nikt na świecie nie śmieje się częściej niż on.
Według sondaży, jest jest najbardziej lubianą osobą na świecie. I nie ma w tym nic zaskakującego. Nie znam żadnych moich wrogów powiedział, są tylko ludzie z którymi się jeszcze nie spotkałem.
Chociaż np. chińska okupacja zmusiła go do życia poza tybetańską ojczyzną nie czuje nienawiści do chińczyków i ich politycznych przywódców. Wręcz przeciwnie, oczywiście modlę się za przywódców komunistycznych w Pekinie, mówi XIV Dalajlama.
W ciągu ostatnich kilku lat coraz aktywniej apeluje o etykę, która wykracza poza religie. Od dawna już głosi pogląd, który jest wyjątkowym w ustach przywódcy religijnego: ETYKA JEST WAŻNIEJSZA NIŻ RELIGIA – mówi- NIE PRZYCHODZIMY NA ŚWIAT JAKO WYZNAWCY KONKRETNEJ RELIGII. A ETYKA JEST W NAS LUDZIACH, JEST WRODZONA.
Jednym z jego przekonań jest to, że w dążeniu do szczęścia i chęci uniknięcia cierpienia wszyscy ludzie są do siebie podobni.
„ SĄ DNI KIEDY MYŚLĘ, ŻE BYŁOBY LEPIEJ, GDYBY NIE ISTNIAŁY RELIGIE” powiedział XIV Dalajlama.
Wiedza i praktyki religijne były kiedyś pomocne, ale dzisiaj już nie wystarczą, co wyraźnie pokazują przykłady z całego świata. Dotyczy to wszystkich religii, w tym także chrześcijaństwa i buddyzmu. W imię religii prowadzono wojny, nawet „święte” wojny. Religie były i nadal często są nietolerancyjne. Dlatego chcę i mogę na szczęście powiedzieć, że w XXI. wieku potrzebujemy nowej etyki, która wykracza poza wszelkie religie.
Znacznie ważniejsza jest dziś nasza podstawowa ludzka duchowość, czyli predyspozycje do miłości, życzliwości i sympatii, które my ludzie mamy w sobie w momencie narodzin, niezależnie od wyznawanych przez nas religii.
Życzę Państwu zdrowia i pozdrawiam serdecznie
Zenobia T. K.
14 lutego 2022 @ 14:12
Nie za mocne leki tam bierzecie?
14 lutego 2022 @ 17:22
Ta tematyka jest od zawsze wokół nas.
Chęć zawładnięcia cudzej duszy była zawsze tak samo silna jak chęć zawładnięcia cudzym terytorium. A najczęściej jedno z drugim celowo łączono, aby wzmocnić argumentację uzasadniającą potrzebę wypowiadania i toczenia wojen.
A tak na marginesie . . . .:
warto też zwrócić uwagę na fakt, że często używamy zamiennie słów „etyka” i „moralność”. Zaś wielu jednak uważa, że „etyka”, to tylko i wyłącznie nauka o moralności. W tym znaczeniu „Etyka” jest stałym elementem naszej Nauki i przedmiotem nauczania młodzieży i studentów.
Zaś „moralność” jest zmienną, która jest wciąż ulega przeobrażeniom (zależy od miejsca danego społeczeństwa na mapie świata i jego kultury oraz zmienia się na przestrzeni dziejów).
Patrząc na powyżej opisane zagadnienie przez Autorkę warto w związku z tym zaznaczyć, że i Ona w tym nazewnictwie przyjęła, że etyka = moralność.
To tylko tak, dla jasności
Pozdrawiam
dP
14 lutego 2022 @ 18:43
Halo ziemia do autora tego bloga! Co to ma wspólnego z pracą diagnosty samochodowego?
Jakieś nowinki techniczne, zmiany w prawie, poradniki odnośnie prawidłowego wykonywania badań?
Albo zmiana nazwy strony na filozofiadlakazdego.pl
14 lutego 2022 @ 19:02
Uczymy się do śmierci, niestety.
Postulat „uczmy się” jest aktualny na każdym etapie rozwoju Naszej Cywilizacji i w każdym zakątku świata.
Mam wrażenie, że nasze środowisko zawodowe jest jednak w większości nieco (?) „odklejone” od problematyki innej niż „mechanikowanie”. To dlatego też staramy się realizować nieco szerszy zestaw zagadnień niż tylko problemy zawodowe. Bo nie tylko problemami zawodowymi żyjemy. Obok nas często mamy ważne wydarzenia, np. kulturalne (rola Netflix), społeczne (znaczenie inflacji), polityczne (zagrożenie wojną na Ukrainie), prawne (Konstytucja i jej rola w naszym środowisku), itd., itp., et’cetera. Więc warto być na bieżąco.
I jest jeszcze zasadnicze pytanie: czy nasze środowisko zawodowe nie zasługuje na kilka zdań w roku na temat kultury, polityki, prawa, społeczeństwa???
Pyta i pozdrawia
dP
21 lutego 2022 @ 09:31
” Bo nie tylko problemami zawodowymi żyjemy”
Czyżby problemy z wnukiem ?
15 lutego 2022 @ 15:44
W naszej pracy ważna jest fachowość, znajomość przepisów ale etyka też jest istotna.Naginając przepisy lub wykorzystując luki w prawie można postąpić nie etycznie.
20 lutego 2022 @ 08:30
Dzięki.
Dawno temu postulowałem, aby wśród zagadnień szkoleniowych umieścić właśnie elementy Etyki w biznesie. Ale przeszło bez echa. Widocznie nie było takiej potrzeby od tych ostatnich 10 lat, widocznie . . . . .
Pozdrawiam
dP
20 lutego 2022 @ 13:15
Dzień dobry, dawno tu nie zaglądałam, a tu taka fajna niespodzianka!
Panowie, poza tym, że zajmujecie się diagnostyką samochodową, a więc jesteście pracodawcami i pracownikami – czytelnikami tego biuletynu, to jesteście równocześnie ojcami, mężami, dziadkami, braćmi, szwagrami, wujkami po prostu ludźmi, którym wiedzy z zakresu nauk społecznych nigdy za wiele. Szczególnie z psychologii, socjologii czy andragogiki, a nawet, jeśli ją posiadamy, to warto pewne kwestie po prostu przypominać sobie i chwilę się nad nimi zastanowić, ponieważ okoliczności, w jakich żyjemy są bardzo zmienne. Taka wiedza ułatwia nam – dorosłym – życie w rodzinie i każdej innej grupie społecznej.