kwi 18 2022
ŚWIĘTA ZA KRATAMI
Święta za kratkami.
SKP pod Mielcem to dziupla dla fikcyjnych BT. A nasz kolega lat 36 z powiatu Tarnobrzeg ma areszt na 2 m-ce, czyli święta za kratami.
Ta się zastanawiam, na ile ma znaczenie fakt, że ta kolejna, co-kwartalna nasza afera, miała miejsce na ścianie wschodniej . . . . . – ?
Wyszperałem to przez te święta w internecie, że niedawno kolejny nasz „kozak” wpadł za łapówki, czyli za poświadczał nieprawdę w badaniach technicznych pojazdów na swojej SKP, z której zrobił tzw. „przestępczą dziuplę”.
W sprawie tej zarzuty korupcyjne otrzymało łącznie 6 osób.
Ujawnili ten proceder Policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą mieleckiej komendy, pracując pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu. Nie tylko ustalili, ale także zatrzymali kilkanaście osób do śledztwa w sprawie wręczania i przyjmowania korzyści majątkowych na tamtejszej SKP.
Nasz kolega musiał za bardzo przejąć się niedawną sytuacją epidemiologiczną w Kraju i postawił na „wirtualną pracę” na SKP, tak jak to czyniło niedawno bardzo wielu pracowników i urzędników. Za łapówki poświadczał przeprowadzenie „wirtualnych” OBT pojazdów, choć w rzeczywistości badań takich nie wykonywał. W tym śledztwie zarzuty usłyszało ogółem 11 osób, w tym sześć – zarzuty korupcyjne.
Przyszedł czas, na ponowne stawianie pytań nie tylko o jakość nadzoru WK/starostwa, ale także o jakość nadzoru właścicielskiego nad SKP w projektach zmian do naszej ustawy PoRD.
– – – – – – – – –
– W toku czynności, na terenie powiatu mieleckiego i tarnobrzeskiego, zatrzymano łącznie 11 osób, z czego 6 osób do korupcyjnego wątku śledztwa, a 5 pozostałych powiązanych z przestępczością narkotykową – precyzuje podkomisarz Urszula Chmura, oficer prasowy policji w Mielcu.
Podczas czynności realizowanych w minionym tygodniu, policjanci zabezpieczyli dowody popełnienia przestępstw związanych z korupcją, w tym dokumenty, zapisy monitoringu oraz dane teleinformatyczne. Zabezpieczono także środki odurzające – około 50 gramów marihuany.
Jak w tym przypadku popełniano przestępstwa?
– Głównym wątkiem śledztwa jest przyjmowanie korzyści majątkowych w zamian za poświadczenie nieprawdy w dokumentach. Chodzi o zaświadczenia o przeprowadzeniu obowiązkowego, okresowego badania technicznego pojazdu, mimo że badanie takie nie zostało przeprowadzone. Do zdarzeń takich dochodziło na przełomie roku 2020 i 2021. Z ustaleń wynika, że diagnosta poświadczył fikcyjne badanie techniczne 25 pojazdów mechanicznych różnego typu – wyjaśnia prokurator Andrzej Dubiel, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu.
Diagnosta „wbił” do dowodów rejestracyjnych oraz wprowadził do systemu zaświadczenie o badaniu technicznym nie tylko auto osobowych czy motocykli, ale także przyczep, ciągników rolniczych a nawet autobusów wożących po kilkadziesiąt osób!
Wobec 36-latka Sąd Rejonowy zastosował tymczasowy areszt dwumiesięczny, wobec pozostałych podejrzanych o udział w korupcji (nakłaniali diagnostę, pośredniczyli, wręczali łapówki) stosowane są wolnościowe środki zabezpieczające. Zarzuty narkotykowe związane są z pobocznym wątkiem śledztwa.
Marcin Radzimowski 29 marca 2022, 10:48
– – – – – – – – –
19 kwietnia 2022 @ 14:13
I bardzo dobrze. Nagłośnić i pokazywać co grozi za lewe przeglądy. Ileż można…
19 kwietnia 2022 @ 17:09
” Bardzo ” podoba mi się tytuł tego wpisu/artykułu – dobitnie podkreśla, że tego typu działania na SKP tylko tak mogą się skończyć !
21 kwietnia 2022 @ 08:41
Jak zauważyliście już zapewne, nie zadzwoniłem do nadzoru WK/starostwa w Tarnobrzegu, aby zapytać czy cokolwiek już w tej sprawie zrobili.
Mam jakieś głębokie przekonanie, że nie ma po co . . . . .
dP