lut 15 2022
NSA UCHYLA KOLEJNY WYROK Z INICJATYWY TDT O COFNIĘCIU UPRAWNIEŃ
Sądowe zmagania rozpoczęły się w tej sprawie na posiedzeniu 4 czerwca 2018 r. Dotyczyły skargi naszego kolegi W. N. na decyzję SKO ze stycznia 2017 r. w przedmiocie cofnięcia uprawnienia do wykonywania BT – z inicjatywy TDT.
A sam problem zaczął się w styczniu 2015 r., a potem jeszcze w styczniu 2016 r., gdy nasz kolega W.N. przeprowadził rzekomo niezgodnie z obowiązującemu przepisami OBT zestawu pojazdu z naczepą-cysterną z wynikiem „P” na Okręgowej SKP w G., należącej do przedsiębiorstwa S. s.c.
I tak, nieco (?) na marginesie: obecnie mamy rok 2022 to oznacza, że sprawa ta ciągnie się – niczym smród za wojskiem Napoleona! – już od 7 lat (sic!).1
W efekcie tego Dyrektor TDT decyzją z lutego 2016 r. wstrzymał – z rygorem natychmiastowej wykonalności! – eksploatację tego urządzenia technicznego. Przyczyną wydania decyzji było stwierdzenie podczas badań kontrolnych, iż urządzenie nie posiada aktualnej decyzji zezwalającej na eksploatację.2
Ponadto Dyrektor TDT podał, że:
-
dozorowi technicznemu podlegają cysterny ciśnieniowe napełnianie lub opróżniane ciśnieniem wyższym niż 0,5 bara, w szczególności do przewozu materiałów stałych, mieszanek paszowych.
-
z oznaczenia na TZ (tabliczce znamionowej) wynikało, że przedmiotowa cysterna podlegała dozorowi TDT, niezależnie od tego czy jest wyposażona w ciśnieniowy układ załadunku, czy nie.
-
przedmiotowa cysterna posiada TZ z oznakowaniem CE, które to oznakowanie wskazuje, że produkt spełnia wymagania dyrektywy ciśnieniowej 97/23.
-
w oznaczeniu TZ znajduje się także informacja, z której wynika, że przedmiotowe urządzenie jest opróżniane lub napełniane ciśnieniem roboczym równym 2 barom.
Powyższe ustalenia spowodowały powiadomienie Starosty i postępowanie administracyjne, którego skutkiem było cofnięcie uprawnień naszemu koledze. W jego toku urzędnicy WK/starosty ustalili, że przedmiotowe urządzenie nie widnieje w bazie danych TDT, zaś przedsiębiorca eksploatujący urządzenie (J. sp. z o.o.) nie odwołał się od decyzji TDT z lutego 2016 r. Przedsiębiorca eksploatujący urządzenie oświadczył też w imieniu spółki J., że przedmiotowa naczepa została zakupiona od firmy z L., już zarejestrowana w Polsce, na potrzeby transportu artykułów płynnych. Załadunki i rozładunki zawsze odbywają się w sposób grawitacyjny.
Nasz kolega nie stwierdził, aby naczepa posiadała jakiekolwiek oznaczenia z których wynikałoby, że podlega pod dozór techniczny, nadto naczepa nie posiadała takiego urządzenia technicznego.
W związku z powyższym złożył skargę do SKO3, a po jej odrzuceniu do WSA w Warszawie.
WSA argumentował, że nasz kolega, cyt.:
„jako uprawniony diagnosta samochodowy, trudniący się zawodowo BT pojazdów powinien w pierwszym rzędzie zlokalizować TZ na pojeździe celem ustalenia jakiego jest to typu cysterna. A w szczególności, czy posiada ona urządzenie techniczne podlegające dozorowi technicznemu. Prawidłowy odczyt tej TZ pozwoliłyby mu na porównanie zapisu ze stanem faktycznym i stwierdzenie, że cysterna została przerobiona na taką, która jest napełniana przy użyciu sił grawitacyjnych.
W tej sytuacji skarżący tym bardziej powinien zażądać odpowiedniego dokumentu od transportowego urzędu technicznego potwierdzającego sprawność i możliwość eksploatacji tej cysterny. Skoro tego nie uczynił, dopuścił się działania niezgodnego z obowiązującym prawem.
Brak zaświadczenia z TDT stanowił usterkę istotną, która nie pozwala na zakończenie badania z wynikiem pozytywnym, tak jak to uczynił skarżący w niniejszej sprawie.”
WSA oddalił skargę naszego kolegi4, któremu w tej sytuacji pozostało już tylko odwołać się do NSA, co też i uczynił.
A ten NSA niedawno, bo po rozpoznaniu w dniu 8 lutego 2022 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej naszego kolegi W. N. od wyroku WSA w Warszawie z dnia 4 czerwca 2018 r., sygn. akt VI SA/Wa 562/17 w sprawie ze skargi W. N. na decyzję SKO w Warszawie ze stycznia 2017 r., w przedmiocie cofnięcia uprawnień diagnosty samochodowego do wykonywania BT pojazdów:
1. uchyla zaskarżony wyrok;
2. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty Grodziskiego z lipca 2016 r.,
3. zasądza od SKO w Warszawie na rzecz naszego kolegi W. N. 897 (osiemset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.5
A co ciekawe w tej sprawie to fakt, że brak jest tutaj jakiegokolwiek uzasadnienia dla prawomocnego wyroku NSA. Więc musimy się tego uzasadnienia domyślić, po wcześniejszych i podobnych wyrokach w sprawach cystern ładowanych i rozładowywanych grawitacyjnie, które nie służą do przewozu gazów i cieczy, o czym mówi ustawa o dozorze technicznym.
Trzymajmy się
dziadek Piotra
– – – – – – – – – – – –
1 Pomimo wprowadzonej już dawno temu przez PiS tzw. „dobrej zmiany” w sądownictwie, które zamiast skrócić te okresy rozpatrywania spraw, to je jeszcze wydłużyła.
2 wydanej w trybie art. 14 ust. 4 ustawy o dozorze technicznym.
3 Decyzją ze stycznia 2017 r. SKO w Warszawie – tradycyjnie dla większości tych instytucji o wątpliwej proweniencji – utrzymało w mocy decyzję tamtejszego Starosty z lipca 2016 r. cofającą diagnoście W. N., zwanemu także „skarżącym”, uprawnienia do wykonania BT pojazdów.
4 VI SA/Wa 562/17 – Wyrok WSA w Warszawie; Data orzeczenia: 2018-06-04; orzeczenie nieprawomocne; Data wpływu: 2017-03-13; Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie; Sygn. Powiązane: II GSK 1685/18 – Wyrok NSA z 2022-02-08 oraz II GZ 786/17 – Postanowienie NSA z 2017-10-26; Skarżony organ: Samorządowe Kolegium Odwoławcze; Treść wyniku: Oddalono skargę;
5 II GSK 1685/18 – Wyrok NSA; Data orzeczenia: 2022-02-08; orzeczenie prawomocne; Data wpływu: 2018-09-26; Naczelny Sąd Administracyjny; Sygnatury powiązane: VI SA/Wa 562/17 – Wyrok WSA w Warszawie z 2018-06-04 oraz II GZ 786/17 – Postanowienie NSA z 2017-10-26; Skarżony organ: Samorządowe Kolegium Odwoławcze; Treść wyniku: Uchylono zaskarżony wyrok oraz decyzję I i II instancji;
15 lutego 2022 @ 12:05
cytat „WSA oddalił skargę naszego kolegi4, któremu w tej sytuacji pozostało już tylko odwołać się do NSA, co też i uczynił.” to nie tylko szczebel lokalny.
15 lutego 2022 @ 12:10
Kiedy dp naprawi wycinanie tekstów ? powinno być po cudzysłowie: z pomocą współpracującego z SITK RP o/Krosno prawnika, o czym wspomniałem w komentarzach do artykułu „ZP SKP – NOWY GRACZ NA BRANŻOWYM RYNKU”.
Wniosek z czytania: to nie tylko szczebel lokalny.
15 lutego 2022 @ 12:35
Może być tak, że na OSKP nie korzystających z pomocy doradczej SITK RP o/Krosno przeprowadzają BT tak jak chce TDT tj. wbrew temu co jest w przepisach. Jest to kolejny wyrok świadczący o niskim poziomie wiedzy inspektorów kontrolujących stacje, urzędników, SKO itd… Kolejna farsa jest w jednym z województw, gdzie wielu Starostów odmówiło wszczęcia postępowań o cofnięcie uprawnień diagnostom. Niestety TDT złożył tak jak już napisałem w innym artykule doniesienia bezpośrednio do prokuratury na wielu diagnostów, w tym tych co korzystają z pomocy doradczej w SITK RP o/Krosno lub są członkami.
15 lutego 2022 @ 20:36
W tej kolejnej sprawie wykażemy, jak była wywierana presja na diagnostów w zakresie przyznania się do winy, czy orzekania i ukarania tj. skazania diagnosty bez rozprawy.
Choć mam informacje nie potwierdzone byli tacy diagności, którzy prawdopodobnie poddali się dobrowolnej karze lub być może zostali skazani wg skróconej procedury.
TDT w to graj bo mają dowód, że inni diagności się z nimi zgadzają!!!!!!.
15 lutego 2022 @ 18:13
Wreszcie trzeba pójść dalej!!!
Efektem powyższego powinno być zgłoszenie do Prokuratury o karalnym przekroczeniu uprawnień przez inicjatorów tego wadliwego postępowania administracyjnego. Każdy Prawnik i para-prawnik w naszych organizacjach wie o takiej możliwości. Ale od 10 lat nie słyszałem, aby ktokolwiek w naszej branży z tej i takiej możliwości skorzystał. Choć szkoda. Dla realizacji takich celów zrzeszaliśmy się przecież w naszych (?) organizacjach, prawda?
I nie bardzo rozumiem, dlaczego taki wniosek – od bardzo wielu już lat! – boi się złożyć jakakolwiek nasza organizacja.
Same miękiszony?
Strach i bojaźń jest zawsze złym doradcą!
dP
15 lutego 2022 @ 20:17
To nie tak funkcjonuje. Jakakolwiek organizacja bez dyspozycji pomówionego (tj. stacji, czy diagnosty) np. przez TDT działań prawnych podjąć nie może.
15 lutego 2022 @ 20:46
no dobrze, no może i tak . . . . -?
Więc jeszcze tylko proszę o wskazanie stosownej podstawy prawnej dla właśnie takiej a nie innej interpretacji przepisu z art. 231 KK.
Bo jakoś nie pamiętam ze szkoły, a także nie znalazłem w Internecie, że jest to przestępstwo „na wniosek”.
dP
15 lutego 2022 @ 22:19
Nie wniosek, a zawiadomienie o przestępstwie lub popełnienia przestępstwa. W wyniku działań sprawdzających Policja może uznać, że jakkolwiek doszło do popełnienia przestępstwa, to jednak chodzi o przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego. Do takich należy np. zniesławienie lub pomówienie np. diagnosty i wtedy nie kto inny tylko ten co go dotyczy może sam lub poprzez pełnomocnika dążyć do ścigania. Jak złoży zawiadomienie organizacja, a prokurator (a nie Policja) nie stwierdzi podstaw do wszczęcia z urzędu postępowania w sprawie o przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego przekazuje sprawę sądowi, powiadamiając o tym pokrzywdzonego (§ 224 ust. 1). Nie dość, że sytuacja taka nie odpowiada pojęciu skargi z art. 488 § 1 k.p.k., to na dodatek powiadomienie to zawiera informację o tym, że chcąc, aby postępowanie było prowadzone, pokrzywdzony musi uiścić zryczałtowane wydatki albo starać się o całkowite lub częściowe zwolnienie z tego obowiązku.
Tak to w skrócie działa. Mógłbym napisać więcej co dalej, ale nie jestem zainteresowany co, jak i dlaczego.
16 lutego 2022 @ 09:57
Więc mamy tu taką sytuację, że G.K. jednak nie wskazał podstawy prawnej dla swojej interpretacji i tym samym dla swojej niechęci do pójścia krok dalej i do złożenia zawiadomienia przez swoją organizację do Prokuratury o ewidentnym przekroczeniu uprawnień urzędniczych z art. 231 KK.
Zamiast tej podstawy prawnej w tym powyższym komentarzu mamy jakąś mglistą próbę zagmatwania tematu.
A sprawa jest stosunkowo prosta, bo prawie wszystkie przestępstwa opisane w KK są publicznoskargowe, gdzie każdy i każda instytucja w każdej chwili może zgłosić wniosek o ściganie w każdej sprawie opisanej w KK.
Określenie przestępstwa jako wnioskowego lub prywatnoskargowego stanowi w KK zdecydowany margines i musi wyraźnie wynikać z treści danego przepisu. W art. 231 KK nie ma takiej dyspozycji – i to cała prawda.
dP
– – – – – – –
P.S.
Jeszcze raz apeluję do naszych organizacji: nie bądźmy dalej miękiszonami.
16 lutego 2022 @ 10:33
Ma dp wiedzę niech złoży zawiadomienie do prokuratury, sam zobaczy jaki będzie efekt. Proszę wystąpić do NSA, WSA, SKO i Starosty o pełną dokumentację bez anonimizacji (gwarantuje, że nie dostanie). Jak się uda na jej podstawie dp opracuje odpowiednią treść, aby postępowanie w sprawie przestępstwa publicznoskargowego zostało wszczęte i prowadzone przez organy ścigania (najczęściej policję lub prokuraturę).
Nie jestem członkiem SITK RP o/Krosno. DP jest członkiem SITK RP Zagłębia Miedziowego ma drogę otwartą do złożenia zawiadomienia przez swoją organizację.
16 lutego 2022 @ 11:06
Cyt.:
1.
„Ma dP wiedzę”
– w tym przypadku się nie myliłem. Więc tak, mam wiedzę i dziękuję.
2.
„Proszę wystąpić do NSA, WSA (…)”
– nie ma takiej potrzeby, bo te wyroki są upublicznione.
3.
„dP jest członkiem SITK, Oddz. Zagłębia Miedziowego w Legnicy i ma otwartą drogę”
– pomiędzy Prezesami naszych Oddziałów (Legnica + Krosno) zawarto porozumienie o podziale kompetencji. Legnica zajmuje się jedynie kwestiami „warsztatów zawodowych”, czego wyrazem są nasze Konkursy. Krosno chciało dzierżyć kwestie interpretacji Prawa. I tego lojalnie przestrzegamy.
dP
16 lutego 2022 @ 12:38
Każdy ma swoją wiedzę i niech tak zostanie. Nie ma za co dziękować. Kontekst dotyczył podjęcia działań i udowodnienia swojej wiedzy.
Jak są upublicznione to proszę przystąpić do działania, a nie zastawiać się porozumieniem o podziale kompetencji.
11 marca 2022 @ 06:20
Niestety też mam problem że zrobiłem badanie pozytywne naczepy pojemnik do przewozu towarów sypkich i tdt wysłało do prokuratury i WK pismo o możliwości popełnienia przestępstwa. Czy mogę prosić jakiś kontakt do adwokata który zajmował się tą sprawą albo ma jakieś doświadczenie w tym…? Mój adres e-mail: [email protected]
11 marca 2022 @ 09:02
Nie wiem, kto zajmował się tą sprawą.
Ale niezależnie od powyższego polecam doradcę PISKP – mec. dr Rafała Szczerbickiego, który posiada największe branżowe doświadczenie prawne:
SKP – LEX Kancelaria Radcy Prawnego
Adres:
ul. Kulczyńskiego 24/8
02-777 Warszawa
e-mail: [email protected]
telefon: 501 611 766,
http://skplex.pl/
11 marca 2022 @ 17:34
ok, dziękuję za kontakt. pozdrawiam
11 marca 2022 @ 19:14
Nie masz za co dziękować. Napisz ile chce za prowadzenie sprawy?
Przemyśl z szefem: diagności zatrudnieni w stacjach, które podpisały umowę z SITK RP o/Krosno w zakresie „pomocy doradczej” mają pomoc na wszystkich etapach postępowania bezpłatnie. Po zapoznaniu się ze sprawą, można będzie ocenić czy miało miejsce popełnienie przestępstwa.
11 marca 2022 @ 19:31
Nie ma sprawy. A na marginesie dodam (cytując G. K. występującego pod nickiem „Sung”), że wszyscy członkowie PISKP:
„w zakresie „pomocy doradczej” mają pomoc na wszystkich etapach postępowania bezpłatnie. Po zapoznaniu się ze sprawą, można będzie ocenić czy miało miejsce popełnienie przestępstwa.”
A zakres doświadczenia PISKP w podobnych sprawach (i nie tylko!) jest adekwatny do kosztów członkostwa w Izbie.
Pozdrawiam
dP
12 marca 2022 @ 10:48
Po pierwsze – dlaczego ze strony diagnostów napływają informacje, że R.SZ. członków PISKP tzn. zatrudnionych w tych stacjach diagnostów za prowadzenie sprawy kasuje 2600 zł, a nie członków ponad 3000 zł?
Po drugie: SITK RP o/Krosno ma zakres doświadczenia większy od PISKP – wystarczy sprawdzić od kiedy działają na rzecz stacji i zawsze współpracowali z kancelariami z większym doświadczeniem i wiedzą w zakresie znajomości prawa niż R.SZ.
Po trzecie: koszt korzystania z pomocy w SITK RP o/Krosno jest o wiele mniejszy niż w PISKP!!!!
W sprawie kosztów członkostwa w PISKP i ich adekwatności do zakresu doświadczenia absolutnie mija się dp z prawdą. Nie mam zamiaru się licytować, fakty potwierdzające są też na administrowanej stronie przez dp.
15 listopada 2022 @ 10:43
W dniu 15 LUTEGO 2022 @ 12:35 i 20:36 napisałem o sprawie związanej ze złożeniem zawiadomienia przez inspektora TDT do prokuratury. W tej sprawie część diagnostów poddała się dobrowolnej karze. Jednak tylko jeden przeciwstawił się z naszą pomocą i prawnika tej farsie i 14 listopada br. został uznany za niewinnego (wyrok prawomocny). Ci diagności samochodowi, którzy w wyniku prowadzonego postępowania poddali się dobrowolnej karze popełnili wg mojej oceny totalny błąd. Cóż teraz oni mogą złożyć zawiadomienie do prokuratora generalnego na działanie prokuratury i policji. Wątpię czy to zrobią.