Miałem już nie drążyć tematu norweskiego ale muszę jeszcze o jednym wspomnieć.
Idzie o fenomen drewna i jego udział w życiu mieszkańców tego kraju. Sprawa może się wydawać banalną bo przecież drewno w życiu każdego człowieka stanowi istotny element bytu. Dla Norwegów jest on jednak szczególny powszechnie bowiem mieszkają w ładnych zbudowanych na bazie drewna domach. Zdjęcia, które dzisiaj załączę dobitnie o tym świadczą.
Zobaczmy jednak najpierw co mówią statystyki:
Lasy państwowe w Norwegii stanowią nieliczny procent w całości zalesienia kraju, to jest zaledwie 12% w całości. Wszystkie lasy w Norwegii zajmują jednak około 37% powierzchni Norwegii, czyli 119tys. km2.
Drewno takie jak brzoza nazywane jest tam chwastem drzewnym ale jest powszechnie używane do palenia w domowych kominkach do czego wybitnie się przecież właśnie nadaje!
To, że ogromna większość domów mieszkalnych jest wykonana z drewna to oczywista oczywistość tyle, że warto dodać, iż ściany są dwustronnie a więc zewnętrznie i wewnętrznie pokryte czymś w rodzaju zakonserwowanej i pomalowanej drewnianej boazerii. Pomiędzy tymi warstwami jest solidny materiał izolacyjny, kiedyś były to pakuły nasączone tranem z wieloryba teraz jednak są to inne mniej „pachnące” materiały.
Tak wykonane ściany stwarzają takie efekty, że wewnątrz domów ogrzewane jest powietrze a nie jak u nas najczęściej znaczną część ciepła pochłaniają ceramiczno – betonowe ściany.
Budynki typu jednorodzinnego stawiane są na solidnym postumencie betonowym zaś ściany i konstrukcja wykonane są z drewna. Piętrowe budynki, te nowoczesne, posiadają jakby wewnętrzny betonowy rdzeń konstrukcyjny lecz ściany zewnętrzne wykonane są tak jak w przypadku budynków małych z drewna.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że Norwegia skąpa jest w żwir w naszych warunkach nieodzowny do produkcji betonu. W miejsce żwiru stosuje się tam mieloną skałę. Ma to takie konsekwencje, że próba wywiercenia otworu w wewnętrznej ścianie często kończy się zablokowaniem wiertła a nawet jego rozwinięciem i wtedy już wiertło przypomina coś w rodzaju kiepskiego korkociągu.
Mój ogromny zachwyt i zdumienie wywołała kopuła sufitu sali odpraw lotniska w Trondheim w całości wykonana perfekcyjnie z klejonych warstw drewna, prawdziwy majstersztyk? Ale aby to w pełni docenić trzeba to jednak samemu zobaczyć!!!
A teraz zapraszam do obejrzenia zdjęć w temacie jaki dzisiaj poruszyłem.
Od początku moim zamiarem było, aby dostęp do tej strony pozostał zawsze bezpłatny. Tak, jak i dostęp do wszystkich zamieszczanych tu tekstów.
Pierwotnie strona ta miała on należeć do SDS-u, potem do OSDS-u. Ale stało się inaczej i nie czas wracać do przeszłości.
Nie planuję żadnych ograniczeń dostępu ani żadnych opłat. Ale niestety, są i koszty prowadzenia tej strony. Dlatego, po 7-miu latach pisania, jeśli chcielibyście nas/mnie wesprzeć swoją dobrowolną wpłatą dowolnej wielkości/wysokości, to będzie mi/nam bardzo miło.
Wasze wsparcie będzie jednocześnie wsparciem naszego "wolnego słowa" w branży, choć zapewne pomoże w oczekiwanym rozwoju naszej strony. A plany mamy ambitne i ciekawe.
Jeśli się zdecydujecie, to bardzo proszę o wpłatę/datek na podane poniżej konta bankowe.
Z góry dziękuję za Wasze życzliwe wsparcie!
R. Błażej Kowalski
vel dziadek Piotra ("dP")
R. Błażej Kowalski,
Nazwa banku: PKO BP,
Tytuł wpłaty: na rozwój Informatora,
Nr konta 24 1020 3017 0000 2802 0073 3170
Redakcja
Tytuł
„Informator insp. UDS-a”
Adres siedziby redakcji
64-920 Piła, ul. Wenedów 7/15
Redaktor naczelny
Romuald Błażej Kowalski, ur. 27.01.1952 r. Wolsztyn; PESEL 52012713096, obywatelstwo Polska; zam. ul. Wenedów 7/15, 64-920 Piła
Wydawca
Romuald Błażej Kowalski, zam. ul. Wenedów 7/15, 64-920 Piła
Używamy plików cookies w celu optymalizacji naszej witryny i naszych serwisów.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
wrz 3 2022
DIAGNOZA NASZEJ FASCYNACJI NORWEGIĄ – cz. 4
By dP • DIAGNOZA KULTURY, Nasi Goście i Współpracownicy diagnozują 0 • Tags: diagnosta, diagnoza kultury, KULTURA, Norwegia, Społeczeństwo, turystyka