W dniu wczorajszym zacząłem ten temat „Prawne niuanse i meandry dzierżawy naszych obiektów” – https://www.diagnostasamochodowy.pl/2021/prawne-meandry-dzierzawy-skp/
Przypomnę, że 17 maja 2012 r., gdy Sąd Okręgowy w Słupsku nakazał pozwanemu J. S., aby wydał powódce Rafinerii (…) sp. z o.o. w Słupsku ruchomości stanowiące wyposażenie SKP1, które znajdowały się w zabudowaniach, położonych na nieruchomości w S., gmina K.
Rafineria spółka z o.o. (powód w tej sprawie) była dzierżawcą przedmiotowej nieruchomości i prowadziła w znajdującym się na niej budynku SKP (przystosowanym do prowadzenia stacji diagnostycznej), z częścią socjalno-biurową.
Ale w wyniku ogłoszonej komorniczej licytacji 9 czerwca 2010 roku Sąd Rejonowy w Słupsku udzielił przybicia w/w nieruchomości, będącej przedmiotem przetargu w dniu 18 marca 2010 roku, na rzecz licytanta J. S. za zastanawiające cenę tylko 2.700,00 zł brutto.
W ten sposób J.S. przejął wyposażenie tej SKP, które nie należało ani do niego, ani do właściciela tej zlicytowanej nieruchomości.2
Zdaniem Sądu Okręgowego, to powód (Rafineria …) skutecznie wykazał, że jest właścicielem spornych ruchomości, a pozwany J.S. nie wykazał, ze przysługuje mu jakiekolwiek prawo do władania nimi, więc Sąd na postawie art. 222 § 1 k.c. nakazał ich wydanie.
Odwołanie od tego wyroku złożył ten, który w komorniczej licytacji nabył to wyposażenie za 2.700 zł brutto. Domagał się zmiany wyroku i oddalenia powództwa.3Ciekawy też był jego argument, że przedmiotem licytacji była nieruchomość wraz z budynkiem, w którego przyziemiu znajdowała się SKP, a nie jedynie pomieszczenia przeznaczone na taką stację diagnostyczną.
I w tym momencie nastąpił zwrot akcji, albowiem Sąd Apelacyjny nie zgodził się z Sądem Okręgowym w Słupsku i oddalił to powództwo Rafinerii, gdyż m.in.:
po zakupieniu przez pozwanego J.S. nieruchomości, na której była prowadzona SKP, przez bliżej nieokreślony czas obie strony współposiadały pomieszczenia w budynku na niej usytuowanym. Co ważne, żadna ze stron nie zadbała o protokolarne przekazanie nieruchomości.
W tej sytuacji nie można z całą pewnością ustalić, czy opisane w pozwie ruchomości znajdowały się w budynku SKP w momencie, gdy powódka (Rafineria) utraciła władanie nią.
powódka (Rafineria …) nie twierdziła, iż pozwany J.S. uniemożliwił jej zabranie w/w rzeczy. Nie wiadomo więc, z jakiego powodu miały pozostać w budynku SKP.
Wiarygodnie zatem brzmią twierdzenia pozwanego, że poza urządzeniami wbudowanymi w budynek, pracownicy powódki (Rafineria . . . ) zabrali z budynku SKP pozostałe rzeczy objęte żądaniem wydania, gdy ją opuszczali (bo minął czas dzierżawy?).
Więc na logikę i na zdrowy rozsądek.
Jak można wnosić do jakiegokolwiek Sądu pozew o zwrot jakichkolwiek przedmiotów (np. Wyposażenie SKP), których się jest aktualnym posiadaczem. O co tu chodziło? To miało być tak na wszelki wypadek, żeby nie musieli zwracać? Bo przecież pozwany J.S. już ich nie posiadał.
Podsumowując, to na powódce (Rafineria) spoczywał ciężar udowodnienia nie tylko faktu wejścia bez podstawy prawnej w posiadanie spornych rzeczy przez pozwanego J.S., ale również tego, że je posiada w chwili zamknięcia rozprawy, gdyż pozwany J.S. temu faktowi słusznie i zgodnie z prawdą zaprzeczał.
W posiadaniu ozwanego pozostały na SKP tylko: urządzenie do wymuszania szarpnięć kołami jezdnymi (tzw. szarpak), urządzenie rolkowe do kontroli działania hamulców (urządzenie uniwersalne (…) 30/6S), urządzenie do kontroli skuteczności tłumienia amortyzatorów (tester), urządzenie do pomiarów zbieżności kół jezdnych (płyta najazdowa), urządzenie rolkowe do kontroli działania hamulców motocykli (nakładka do badania motocykli – w komplecie z (…) 30/6S), rolki wolnobieżne (rolka wolnobieżna urządzenia RH – w komplecie z tym urządzeniem).
Wszystkie te urządzenia były wbudowane w konstrukcję posadzki i kanału przeglądowego (diagnostycznego), w budynku pozwanego.4Ten trwały związek wynika ze sposobu dokonania wspomnianego połączenia. Skoro bowiem demontaż urządzeń musi się wiązać z naruszeniem konstrukcji posadzki i kanału diagnostycznego (konieczność ich odkucia i zniszczenia posadzki oraz uszkodzenie kanału diagnostycznego) i koniecznością późniejszej odbudowy, to połączenie tych urządzeń z budynkiem pozwanego musi być uznane za trwałe, tym bardziej że budynek spełniał określoną funkcję związaną z kontrolą techniczną pojazdów.5
W ocenie Sądu Apelacyjnego są więc spełnione warunki pozwalające traktować te rzeczy jako części składowe budynku (art. 47 § 2 kc) gdyż ich odłączenie spowoduje uszkodzenie i istotną zmianę całości. Skoro tak jest, nie nogą być przedmiotem żądania wydania przez osobę nie będącą właścicielem rzeczy głównej (nieruchomości i posadowionego na niej budynku) – art. 47 § 1 kc.
Powództwo Rafinerii nie mogło być uwzględnione również z innych przyczyn.
W przypadku zgłoszenia żądania wydania rzeczy, rzeczy te muszą być oznaczone w taki sposób, aby można je było zidentyfikować (nazwa urządzenia i producenta, rok produkcji, numer seryjny, wymiary, itd., itp., et’cetera).6
Tymczasem żądanie pozwu nie czyni zadość temu wymogowi, podobnie jak wyrok Sądu Okręgowego (sic!). Temu obowiązkowi nie czyni zadość ogólnikowe określenie ich przez użycie nazwy własnej, używanej dla ich oznaczenia, gdy każda z tych rzeczy posiada wcześniej wskazane cechy indywidualne pozwalające ją odróżnić od innych takich samych rzeczy.
Mając na uwadze powyższe okoliczności Sąd Apelacyjny zmienił zaskarżony wyrok i powództwo oddalił (art. 386 § 1 kpc).
W ten sposób przepadło wyposażenie tej SKP.
A mnie zastanawia rola tego komornika w nabyciu części tego wyposażenia za bezcen oraz fakt braku jakiejkolwiek odpowiedzialności Sądu Okręgowego za wcześniejszy bezprawny wyrok. Gdy my łamiemy Prawo, to ponosimy odpowiedzialność. Dlaczego tej odpowiedzialności nie można zastosować wobec łamiącego Prawo składu sędziowskiego Sądu Okręgowego w Słupsku?7
Pyta i pozdrawia
dziadek Piotra
= = = = = = = = =
P.S.
Znalezione w internecie:
„Mężczyzna około 40-tki pomykał szosą w swoim nowiutkim Porsche. Kiedy już dwukrotnie przekroczył dozwoloną prędkość, we wstecznym lusterku zobaczył charakterystyczne czerwono-niebieskie migające światełka.
Pewien mocy swojego samochodu ostro przyspieszył, ale wóz policyjny nie dawał za wygraną. Po chwili zdał sobie jednak sprawę, że w ten sposób może przysporzyć sobie wielu kłopotów i zjechał na pobocze. Policjant podszedł do niego, bez słowa sprawdził prawo jazdy i powiedział:
– To był dla mnie długi dzień, zbliża się koniec mojej zmiany, na dodatek jest piątek trzynastego. Mam dość papierkowej roboty, więc jeśli znajdzie pan jakieś dobre wytłumaczenie to może Pan odjechać bez mandatu.
Mężczyzna pomyślał chwilkę i powiedział:
– W zeszłym tygodniu moja żona zostawiła mnie dla jakiegoś policjanta. Bałem się, że chciał mi ją pan oddać.”
– – – – – – – – – – – – – – – – – –
1przyrząd diagnostyczny (…), liniały (…), przyrząd diagnostyczny (…), najazd pod koła, najazd do obrotnic, przedłużacze mocujące czujniki, katalog autogiełda, urządzenie E. (…), moduł dymowy (…), wózek pod analizator, urządzenie do kontroli świateł, urządzenie do szczelności instalacji gazowej, urządzenie do kontroli hamulców przyczep, płytę najazdową, szarpak, tester amortyzatorów, rozpędzarkę do kół, urządzenie uniwersalne (…) 30/6, nakładkę do badania motocykli, rolkę wolnobieżną urządzenia RH (urządzenie do kontroli hamulców z oprzyrządowaniem), urządzenie do sprawdzania poziomu hałasu, urządzenie do kontroli luzów układu kierowniczego,
2Z okoliczności tej sprawy wynika, że ta SKP została wyposażona w sporne urządzenia jedynie na czas dzierżawy.
3 oraz orzeczenia o kosztach postępowania zarzucając naruszenia prawa procesowego przez dopuszczenie wniosków dowodowych powódki (zeznania świadków i zdjęcia stacji kontroli pojazdów) po upływie zakreślonego przez sąd terminu na ich zgłoszenie.
4Takie połączenie tych urządzeń z konstrukcją budynku sprawia, iż pozostają z nią w trwałym związku wynikającym z faktu, że połączono je tworząc swoistą linię technologiczną do przeprowadzania badań pojazdów.
5W dalszym ciągu spełnia funkcję podobną, gdyż jest wykorzystywany do prowadzenia stacji serwisowej (naprawa samochodów ciężarowych), co wynika z zeznań pozwanego złożonych na rozprawie w dniu 15 maja 2013r.
6Nie wystarczy ogólne nazwanie rzeczy zwrotem używanym powszechnie dla jej oznaczenia (np. samochód) tylko konieczne jest wskazanie cech je indywidualizujących, a więc właściwych tylko im (np. wskazanie numeru rejestracyjnego, numeru karoserii, itp.).
7Dodano: 22 stycznia 2021, Opublikował(a): Ewa Przybyła; Podmiot udostępniający informację: Sąd Apelacyjny w Gdańsku; Osoba, która wytworzyła informację: R. Kowalkowski, M. Domel-Jasińska , Wł. Gawr
Od początku moim zamiarem było, aby dostęp do tej strony pozostał zawsze bezpłatny. Tak, jak i dostęp do wszystkich zamieszczanych tu tekstów.
Pierwotnie strona ta miała on należeć do SDS-u, potem do OSDS-u. Ale stało się inaczej i nie czas wracać do przeszłości.
Nie planuję żadnych ograniczeń dostępu ani żadnych opłat. Ale niestety, są i koszty prowadzenia tej strony. Dlatego, po 7-miu latach pisania, jeśli chcielibyście nas/mnie wesprzeć swoją dobrowolną wpłatą dowolnej wielkości/wysokości, to będzie mi/nam bardzo miło.
Wasze wsparcie będzie jednocześnie wsparciem naszego "wolnego słowa" w branży, choć zapewne pomoże w oczekiwanym rozwoju naszej strony. A plany mamy ambitne i ciekawe.
Jeśli się zdecydujecie, to bardzo proszę o wpłatę/datek na podane poniżej konta bankowe.
Z góry dziękuję za Wasze życzliwe wsparcie!
R. Błażej Kowalski
vel dziadek Piotra ("dP")
R. Błażej Kowalski,
Nazwa banku: PKO BP,
Tytuł wpłaty: na rozwój Informatora,
Nr konta 24 1020 3017 0000 2802 0073 3170
Redakcja
Tytuł
„Informator insp. UDS-a”
Adres siedziby redakcji
64-920 Piła, ul. Wenedów 7/15
Redaktor naczelny
Romuald Błażej Kowalski, ur. 27.01.1952 r. Wolsztyn; PESEL 52012713096, obywatelstwo Polska; zam. ul. Wenedów 7/15, 64-920 Piła
Wydawca
Romuald Błażej Kowalski, zam. ul. Wenedów 7/15, 64-920 Piła
Używamy plików cookies w celu optymalizacji naszej witryny i naszych serwisów.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
sty 28 2021
DZIERŻAWA I JEJ PRAWNE NIESPODZIANKI
Dzierżawa i jej prawne niespodzianki.
W dniu wczorajszym zacząłem ten temat „Prawne niuanse i meandry dzierżawy naszych obiektów” – https://www.diagnostasamochodowy.pl/2021/prawne-meandry-dzierzawy-skp/
Przypomnę, że 17 maja 2012 r., gdy Sąd Okręgowy w Słupsku nakazał pozwanemu J. S., aby wydał powódce Rafinerii (…) sp. z o.o. w Słupsku ruchomości stanowiące wyposażenie SKP1, które znajdowały się w zabudowaniach, położonych na nieruchomości w S., gmina K.
Rafineria spółka z o.o. (powód w tej sprawie) była dzierżawcą przedmiotowej nieruchomości i prowadziła w znajdującym się na niej budynku SKP (przystosowanym do prowadzenia stacji diagnostycznej), z częścią socjalno-biurową.
Ale w wyniku ogłoszonej komorniczej licytacji 9 czerwca 2010 roku Sąd Rejonowy w Słupsku udzielił przybicia w/w nieruchomości, będącej przedmiotem przetargu w dniu 18 marca 2010 roku, na rzecz licytanta J. S. za zastanawiające cenę tylko 2.700,00 zł brutto.
W ten sposób J.S. przejął wyposażenie tej SKP, które nie należało ani do niego, ani do właściciela tej zlicytowanej nieruchomości.2
Zdaniem Sądu Okręgowego, to powód (Rafineria …) skutecznie wykazał, że jest właścicielem spornych ruchomości, a pozwany J.S. nie wykazał, ze przysługuje mu jakiekolwiek prawo do władania nimi, więc Sąd na postawie art. 222 § 1 k.c. nakazał ich wydanie.
Odwołanie od tego wyroku złożył ten, który w komorniczej licytacji nabył to wyposażenie za 2.700 zł brutto. Domagał się zmiany wyroku i oddalenia powództwa.3 Ciekawy też był jego argument, że przedmiotem licytacji była nieruchomość wraz z budynkiem, w którego przyziemiu znajdowała się SKP, a nie jedynie pomieszczenia przeznaczone na taką stację diagnostyczną.
I w tym momencie nastąpił zwrot akcji, albowiem Sąd Apelacyjny nie zgodził się z Sądem Okręgowym w Słupsku i oddalił to powództwo Rafinerii, gdyż m.in.:
po zakupieniu przez pozwanego J.S. nieruchomości, na której była prowadzona SKP, przez bliżej nieokreślony czas obie strony współposiadały pomieszczenia w budynku na niej usytuowanym. Co ważne, żadna ze stron nie zadbała o protokolarne przekazanie nieruchomości.
W tej sytuacji nie można z całą pewnością ustalić, czy opisane w pozwie ruchomości znajdowały się w budynku SKP w momencie, gdy powódka (Rafineria) utraciła władanie nią.
powódka (Rafineria …) nie twierdziła, iż pozwany J.S. uniemożliwił jej zabranie w/w rzeczy. Nie wiadomo więc, z jakiego powodu miały pozostać w budynku SKP.
Wiarygodnie zatem brzmią twierdzenia pozwanego, że poza urządzeniami wbudowanymi w budynek, pracownicy powódki (Rafineria . . . ) zabrali z budynku SKP pozostałe rzeczy objęte żądaniem wydania, gdy ją opuszczali (bo minął czas dzierżawy?).
Więc na logikę i na zdrowy rozsądek.
Jak można wnosić do jakiegokolwiek Sądu pozew o zwrot jakichkolwiek przedmiotów (np. Wyposażenie SKP), których się jest aktualnym posiadaczem. O co tu chodziło? To miało być tak na wszelki wypadek, żeby nie musieli zwracać? Bo przecież pozwany J.S. już ich nie posiadał.
Podsumowując, to na powódce (Rafineria) spoczywał ciężar udowodnienia nie tylko faktu wejścia bez podstawy prawnej w posiadanie spornych rzeczy przez pozwanego J.S., ale również tego, że je posiada w chwili zamknięcia rozprawy, gdyż pozwany J.S. temu faktowi słusznie i zgodnie z prawdą zaprzeczał.
W posiadaniu ozwanego pozostały na SKP tylko: urządzenie do wymuszania szarpnięć kołami jezdnymi (tzw. szarpak), urządzenie rolkowe do kontroli działania hamulców (urządzenie uniwersalne (…) 30/6S), urządzenie do kontroli skuteczności tłumienia amortyzatorów (tester), urządzenie do pomiarów zbieżności kół jezdnych (płyta najazdowa), urządzenie rolkowe do kontroli działania hamulców motocykli (nakładka do badania motocykli – w komplecie z (…) 30/6S), rolki wolnobieżne (rolka wolnobieżna urządzenia RH – w komplecie z tym urządzeniem).
Wszystkie te urządzenia były wbudowane w konstrukcję posadzki i kanału przeglądowego (diagnostycznego), w budynku pozwanego.4 Ten trwały związek wynika ze sposobu dokonania wspomnianego połączenia. Skoro bowiem demontaż urządzeń musi się wiązać z naruszeniem konstrukcji posadzki i kanału diagnostycznego (konieczność ich odkucia i zniszczenia posadzki oraz uszkodzenie kanału diagnostycznego) i koniecznością późniejszej odbudowy, to połączenie tych urządzeń z budynkiem pozwanego musi być uznane za trwałe, tym bardziej że budynek spełniał określoną funkcję związaną z kontrolą techniczną pojazdów.5
W ocenie Sądu Apelacyjnego są więc spełnione warunki pozwalające traktować te rzeczy jako części składowe budynku (art. 47 § 2 kc) gdyż ich odłączenie spowoduje uszkodzenie i istotną zmianę całości. Skoro tak jest, nie nogą być przedmiotem żądania wydania przez osobę nie będącą właścicielem rzeczy głównej (nieruchomości i posadowionego na niej budynku) – art. 47 § 1 kc.
Powództwo Rafinerii nie mogło być uwzględnione również z innych przyczyn.
W przypadku zgłoszenia żądania wydania rzeczy, rzeczy te muszą być oznaczone w taki sposób, aby można je było zidentyfikować (nazwa urządzenia i producenta, rok produkcji, numer seryjny, wymiary, itd., itp., et’cetera).6
Tymczasem żądanie pozwu nie czyni zadość temu wymogowi, podobnie jak wyrok Sądu Okręgowego (sic!). Temu obowiązkowi nie czyni zadość ogólnikowe określenie ich przez użycie nazwy własnej, używanej dla ich oznaczenia, gdy każda z tych rzeczy posiada wcześniej wskazane cechy indywidualne pozwalające ją odróżnić od innych takich samych rzeczy.
Mając na uwadze powyższe okoliczności Sąd Apelacyjny zmienił zaskarżony wyrok i powództwo oddalił (art. 386 § 1 kpc).
W ten sposób przepadło wyposażenie tej SKP.
A mnie zastanawia rola tego komornika w nabyciu części tego wyposażenia za bezcen oraz fakt braku jakiejkolwiek odpowiedzialności Sądu Okręgowego za wcześniejszy bezprawny wyrok. Gdy my łamiemy Prawo, to ponosimy odpowiedzialność. Dlaczego tej odpowiedzialności nie można zastosować wobec łamiącego Prawo składu sędziowskiego Sądu Okręgowego w Słupsku?7
Pyta i pozdrawia
dziadek Piotra
= = = = = = = = =
P.S.
Znalezione w internecie:
„Mężczyzna około 40-tki pomykał szosą w swoim nowiutkim Porsche. Kiedy już dwukrotnie przekroczył dozwoloną prędkość, we wstecznym lusterku zobaczył charakterystyczne czerwono-niebieskie migające światełka.
Pewien mocy swojego samochodu ostro przyspieszył, ale wóz policyjny nie dawał za wygraną. Po chwili zdał sobie jednak sprawę, że w ten sposób może przysporzyć sobie wielu kłopotów i zjechał na pobocze. Policjant podszedł do niego, bez słowa sprawdził prawo jazdy i powiedział:
– To był dla mnie długi dzień, zbliża się koniec mojej zmiany, na dodatek jest piątek trzynastego. Mam dość papierkowej roboty, więc jeśli znajdzie pan jakieś dobre wytłumaczenie to może Pan odjechać bez mandatu.
Mężczyzna pomyślał chwilkę i powiedział:
– W zeszłym tygodniu moja żona zostawiła mnie dla jakiegoś policjanta. Bałem się, że chciał mi ją pan oddać.”
– – – – – – – – – – – – – – – – – –
1 przyrząd diagnostyczny (…), liniały (…), przyrząd diagnostyczny (…), najazd pod koła, najazd do obrotnic, przedłużacze mocujące czujniki, katalog autogiełda, urządzenie E. (…), moduł dymowy (…), wózek pod analizator, urządzenie do kontroli świateł, urządzenie do szczelności instalacji gazowej, urządzenie do kontroli hamulców przyczep, płytę najazdową, szarpak, tester amortyzatorów, rozpędzarkę do kół, urządzenie uniwersalne (…) 30/6, nakładkę do badania motocykli, rolkę wolnobieżną urządzenia RH (urządzenie do kontroli hamulców z oprzyrządowaniem), urządzenie do sprawdzania poziomu hałasu, urządzenie do kontroli luzów układu kierowniczego,
2 Z okoliczności tej sprawy wynika, że ta SKP została wyposażona w sporne urządzenia jedynie na czas dzierżawy.
3 oraz orzeczenia o kosztach postępowania zarzucając naruszenia prawa procesowego przez dopuszczenie wniosków dowodowych powódki (zeznania świadków i zdjęcia stacji kontroli pojazdów) po upływie zakreślonego przez sąd terminu na ich zgłoszenie.
4 Takie połączenie tych urządzeń z konstrukcją budynku sprawia, iż pozostają z nią w trwałym związku wynikającym z faktu, że połączono je tworząc swoistą linię technologiczną do przeprowadzania badań pojazdów.
5 W dalszym ciągu spełnia funkcję podobną, gdyż jest wykorzystywany do prowadzenia stacji serwisowej (naprawa samochodów ciężarowych), co wynika z zeznań pozwanego złożonych na rozprawie w dniu 15 maja 2013r.
6 Nie wystarczy ogólne nazwanie rzeczy zwrotem używanym powszechnie dla jej oznaczenia (np. samochód) tylko konieczne jest wskazanie cech je indywidualizujących, a więc właściwych tylko im (np. wskazanie numeru rejestracyjnego, numeru karoserii, itp.).
7 Dodano: 22 stycznia 2021, Opublikował(a): Ewa Przybyła; Podmiot udostępniający informację: Sąd Apelacyjny w Gdańsku; Osoba, która wytworzyła informację: R. Kowalkowski, M. Domel-Jasińska , Wł. Gawr
By dP • Różne sprawy, nie zdiagnozujesz bez kawy 0 • Tags: dzierżawa SKP, kodeks cywilny, stacja diagnostyczna, Stacja Kontroli Pojazdów (SKP), wyrok sądu