165 zarzutów za 3 lata fikcyjnych zmian konstrukcyjnych.1
Ale zarzutów tych nie przedstawiono naszym kolegom, tylko prezesowi firmy. To chyba po raz pierwszy w historii naszej branży. Czy to może początek dobrej zmiany w naszym środowisku zawodowym? Bo oni jednak też brali w tym udział, choć tylko jako wykonawcy poleceń kierownictwa . . . . .
To był istny sądowy maraton, łącznie 10 spraw, z których pierwsza odbyła się 31 października 2019 r., zaś ostatnia 24 listopada 2020 roku. Oskarżoną o te 165 jednorodnych czynów była tylko jedna osoba o inicjałach E. P.
Oskarżono ją o to, że w okresie trzech lat od 2011, 2012 i 2013 r., prowadząc działalność gospodarczą PPHU (…) spółka cywilna J., E. P., J. S. i zajmując się jej sprawami jako prezes, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w postaci pieniędzy wystawiła poświadczający nieprawdę, mający znaczenie prawne dokument w postaci pisemnego Oświadczenia, potwierdzający dokonanie w ramach prowadzonej działalności w określonym zakresie zmian konstrukcyjnych w różnych pojazdach, przy tym zmiany jego przeznaczenia ze specjalnego na osobowy w ten sposób, że przy okazji przyprowadzenia przez A. K., J. W., W. N. oraz inne osoby samochodu na BT wykonane w ramach prowadzonej przez nią działalności, wystawiła wymieniony powyżej dokument wymagany przepisami Ustawy PoRD, jak i wykonujących jej rozporządzeń w sytuacji, gdy w należącym do niej warsztacie żadne zmiany nie były dokonywane, zaś przywożony na BT samochód posiadał wszystkie cechy samochodu osobowego, wiedząc, iż dokument ten niezbędny jest do przedłożenia w WK celem dokonania zmian w DR i KP (karcie pojazdu), pobierając za wystawienie tego dokumentu 50 złotych tytułem rzekomej usługi mechanicznej wykonanej w ramach prowadzonej działalności; to jest o czyn z art. 271§3 kk2 razy 165 podobnych przypadków.
Panią prezes uznano winną tych czynów, ale potraktowano nieco (?) łagodnie.3
W sprawie tej, w celu zebrania dowodów organa ścigania między innymi zastosowały kontrolę operacyjną, współpracowały z Urzędem Celnym O., z Wydziałami Komunikacji, z polsko-niemieckiego centrum współpracy, z przedstawicielami producentów pojazdów różnych marek oraz skutecznie wnioskowały o międzynarodową pomoc prawną.
Pani prezes E. P. (z zawodu księgowa) wcześniej nie była karana, wywiad z miejsca zamieszkania wskazuje iż oskarżona jest osobą spokojną, pracująca, nie jest kojarzona ze środowiskiem osób o ujemnej opinii społecznej.
W tej sprawie nie budzą wątpliwości również zeznania przesłuchanych w sprawie świadków w osobach S. M., E. P. (2), A. S. (2), B. K., J. W. (2) czy D. L.. Osoby zeznawały na okoliczności wiadome im z wykonywanej pracy, niezależnie czy byli to pracownicy Urzędu Miasta czy też pracownicy oskarżonej zatrudnieni w jej firmie, którzy potwierdzili, że na tej SKP E. nie były wykonywane żadne czynności związane z przekształceniami pojazdów, zaś tak oskarżona ustaliła z nimi, że do faktur będą wpisywać pozycję dotyczącą wykonanej usługi, która faktycznie nie została wykonana – cena miała być wpisywana 50 złotych, co było pozycją w fakturach przekształconych pojazdów, a faktycznie za wydanie oświadczania stwierdzającego nieprawdę.4
Na podstawie art. 45§1 k.k. Sąd orzekł przepadek korzyści majątkowej uzyskanej przez oskarżoną z popełnionych 165 przestępstw w wysokości 8250 złotych (165 x 50 zł).
Sytuacja osobista i majątkowa oskarżonej osiągającej miesięczny dochód wysokości około 15.000 zł pozwala na przyjęcie, iż może ona ponieść koszty procesu bez znacznej uciążliwości i uszczerbku dla rodziny, dlatego też Sąd postanowił na podstawie art. 627 § 1 k.p.k. obciążyć ją kosztami procesu w części w kwocie 2200 złotych.5
Sprawę tę przybliżył Wam
dziadek Piotra
– – – – – – – – – – – –
1Sygn. akt II K 899/19; Wyrok w imieniu RP; 24 listopada 2020 r.; Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze Wydział II Karny przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze – Marcina Zarównego.
2Funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. … W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. § 3.
3I. uznaje oskarżoną E. P. (1) za winną popełnienia zarzuconych jej czynów opisanych w pkt 1-165 części wstępnej wyroku, tj. występków z art. 271 § 3 k.k. przy przyjęciu, iż stanowią one ciąg przestępstw z art. 91 § 1 k.k. i art. 4 § 1 k.k . i za to na podstawie art. 271 § 3 k.k. w zw. z art. 91 § 1 k.k. wymierza jej karę 1 /jednego/ roku pozbawienia wolności; II. na podstawie art. 69 § 1 i 2 k.k. wykonanie wymierzonej oskarżonej kary pozbawienia wolności warunkowo zawiesza ustalając na podstawie art. 70 § 1 pkt 1 k.k. okres próby na 2 (dwa) lata; III. na podstawie art. 71 § 1 k.k. orzeka wobec oskarżonej E. P. (1) karę 200 (dwustu) stawek dziennych grzywny ustalając wysokość jednej stawki na kwotę 50 (pięćdziesiąt) złotych każda; IV. na podstawie art. 45 § 1 k.k. orzeka od oskarżonej przepadek korzyści majątkowej z popełnionych przestępstw wysokości 8250 złotych; V. na podstawie art. 627 k.p.k. w zw. z art. 626 § 1 k.p.k. zasądza od oskarżonej na rzecz Skarbu Państwa w części koszty sądowe w kwocie 2200 złotych, w tym opłatę w kwocie 2180 złotych.
4Odnosząc się do zeznań A. K. czy G. N. zeznawali oni na okoliczności związane z dokonywaniem przekształceń pojazdów, co znalazło potwierdzenie w dokumentach, a zatem również brak jest podstaw do odmówienia zeznaniom waloru wiarygodnych. A. K. zeznał, że oskarżona w rozmowach z mężem G. N., W., nie chciała się zgodzić na dokonywanie fizycznie czynności związanych z przekształceniem pojazdów na terenie SKP, ale godziła się na wydawanie oświadczeń wskazywanych w zarzutach przedstawionego jej aktu oskarżenia, stwierdzających nieprawdę.
5Dodano: 13 stycznia 2021, Opublikował(a): Grzegorz Kosowski; Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze; Osoba, która wytworzyła informację: Sędzia Sylwia Zierkiewicz; Data wytworzenia informacji: 24 listopada 2020;
Od początku moim zamiarem było, aby dostęp do tej strony pozostał zawsze bezpłatny. Tak, jak i dostęp do wszystkich zamieszczanych tu tekstów.
Pierwotnie strona ta miała on należeć do SDS-u, potem do OSDS-u. Ale stało się inaczej i nie czas wracać do przeszłości.
Nie planuję żadnych ograniczeń dostępu ani żadnych opłat. Ale niestety, są i koszty prowadzenia tej strony. Dlatego, po 7-miu latach pisania, jeśli chcielibyście nas/mnie wesprzeć swoją dobrowolną wpłatą dowolnej wielkości/wysokości, to będzie mi/nam bardzo miło.
Wasze wsparcie będzie jednocześnie wsparciem naszego "wolnego słowa" w branży, choć zapewne pomoże w oczekiwanym rozwoju naszej strony. A plany mamy ambitne i ciekawe.
Jeśli się zdecydujecie, to bardzo proszę o wpłatę/datek na podane poniżej konta bankowe.
Z góry dziękuję za Wasze życzliwe wsparcie!
R. Błażej Kowalski
vel dziadek Piotra ("dP")
R. Błażej Kowalski,
Nazwa banku: PKO BP,
Tytuł wpłaty: na rozwój Informatora,
Nr konta 24 1020 3017 0000 2802 0073 3170
Redakcja
Tytuł
„Informator insp. UDS-a”
Adres siedziby redakcji
64-920 Piła, ul. Wenedów 7/15
Redaktor naczelny
Romuald Błażej Kowalski, ur. 27.01.1952 r. Wolsztyn; PESEL 52012713096, obywatelstwo Polska; zam. ul. Wenedów 7/15, 64-920 Piła
Wydawca
Romuald Błażej Kowalski, zam. ul. Wenedów 7/15, 64-920 Piła
Używamy plików cookies w celu optymalizacji naszej witryny i naszych serwisów.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
sty 15 2021
165 ZARZUTÓW ZA 3 LATA FIKCYJNYCH ZMIAN KONSTRUKCYJNYCH
165 zarzutów za 3 lata fikcyjnych zmian konstrukcyjnych.1
Ale zarzutów tych nie przedstawiono naszym kolegom, tylko prezesowi firmy. To chyba po raz pierwszy w historii naszej branży. Czy to może początek dobrej zmiany w naszym środowisku zawodowym? Bo oni jednak też brali w tym udział, choć tylko jako wykonawcy poleceń kierownictwa . . . . .
To był istny sądowy maraton, łącznie 10 spraw, z których pierwsza odbyła się 31 października 2019 r., zaś ostatnia 24 listopada 2020 roku. Oskarżoną o te 165 jednorodnych czynów była tylko jedna osoba o inicjałach E. P.
Oskarżono ją o to, że w okresie trzech lat od 2011, 2012 i 2013 r., prowadząc działalność gospodarczą PPHU (…) spółka cywilna J., E. P., J. S. i zajmując się jej sprawami jako prezes, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w postaci pieniędzy wystawiła poświadczający nieprawdę, mający znaczenie prawne dokument w postaci pisemnego Oświadczenia, potwierdzający dokonanie w ramach prowadzonej działalności w określonym zakresie zmian konstrukcyjnych w różnych pojazdach, przy tym zmiany jego przeznaczenia ze specjalnego na osobowy w ten sposób, że przy okazji przyprowadzenia przez A. K., J. W., W. N. oraz inne osoby samochodu na BT wykonane w ramach prowadzonej przez nią działalności, wystawiła wymieniony powyżej dokument wymagany przepisami Ustawy PoRD, jak i wykonujących jej rozporządzeń w sytuacji, gdy w należącym do niej warsztacie żadne zmiany nie były dokonywane, zaś przywożony na BT samochód posiadał wszystkie cechy samochodu osobowego, wiedząc, iż dokument ten niezbędny jest do przedłożenia w WK celem dokonania zmian w DR i KP (karcie pojazdu), pobierając za wystawienie tego dokumentu 50 złotych tytułem rzekomej usługi mechanicznej wykonanej w ramach prowadzonej działalności; to jest o czyn z art. 271§3 kk2 razy 165 podobnych przypadków.
Panią prezes uznano winną tych czynów, ale potraktowano nieco (?) łagodnie.3
W sprawie tej, w celu zebrania dowodów organa ścigania między innymi zastosowały kontrolę operacyjną, współpracowały z Urzędem Celnym O., z Wydziałami Komunikacji, z polsko-niemieckiego centrum współpracy, z przedstawicielami producentów pojazdów różnych marek oraz skutecznie wnioskowały o międzynarodową pomoc prawną.
Pani prezes E. P. (z zawodu księgowa) wcześniej nie była karana, wywiad z miejsca zamieszkania wskazuje iż oskarżona jest osobą spokojną, pracująca, nie jest kojarzona ze środowiskiem osób o ujemnej opinii społecznej.
W tej sprawie nie budzą wątpliwości również zeznania przesłuchanych w sprawie świadków w osobach S. M., E. P. (2), A. S. (2), B. K., J. W. (2) czy D. L.. Osoby zeznawały na okoliczności wiadome im z wykonywanej pracy, niezależnie czy byli to pracownicy Urzędu Miasta czy też pracownicy oskarżonej zatrudnieni w jej firmie, którzy potwierdzili, że na tej SKP E. nie były wykonywane żadne czynności związane z przekształceniami pojazdów, zaś tak oskarżona ustaliła z nimi, że do faktur będą wpisywać pozycję dotyczącą wykonanej usługi, która faktycznie nie została wykonana – cena miała być wpisywana 50 złotych, co było pozycją w fakturach przekształconych pojazdów, a faktycznie za wydanie oświadczania stwierdzającego nieprawdę.4
Na podstawie art. 45§1 k.k. Sąd orzekł przepadek korzyści majątkowej uzyskanej przez oskarżoną z popełnionych 165 przestępstw w wysokości 8250 złotych (165 x 50 zł).
Sytuacja osobista i majątkowa oskarżonej osiągającej miesięczny dochód wysokości około 15.000 zł pozwala na przyjęcie, iż może ona ponieść koszty procesu bez znacznej uciążliwości i uszczerbku dla rodziny, dlatego też Sąd postanowił na podstawie art. 627 § 1 k.p.k. obciążyć ją kosztami procesu w części w kwocie 2200 złotych.5
Sprawę tę przybliżył Wam
dziadek Piotra
– – – – – – – – – – – –
1 Sygn. akt II K 899/19; Wyrok w imieniu RP; 24 listopada 2020 r.; Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze Wydział II Karny przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze – Marcina Zarównego.
2 Funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. … W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. § 3.
3 I. uznaje oskarżoną E. P. (1) za winną popełnienia zarzuconych jej czynów opisanych w pkt 1-165 części wstępnej wyroku, tj. występków z art. 271 § 3 k.k. przy przyjęciu, iż stanowią one ciąg przestępstw z art. 91 § 1 k.k. i art. 4 § 1 k.k . i za to na podstawie art. 271 § 3 k.k. w zw. z art. 91 § 1 k.k. wymierza jej karę 1 /jednego/ roku pozbawienia wolności; II. na podstawie art. 69 § 1 i 2 k.k. wykonanie wymierzonej oskarżonej kary pozbawienia wolności warunkowo zawiesza ustalając na podstawie art. 70 § 1 pkt 1 k.k. okres próby na 2 (dwa) lata; III. na podstawie art. 71 § 1 k.k. orzeka wobec oskarżonej E. P. (1) karę 200 (dwustu) stawek dziennych grzywny ustalając wysokość jednej stawki na kwotę 50 (pięćdziesiąt) złotych każda; IV. na podstawie art. 45 § 1 k.k. orzeka od oskarżonej przepadek korzyści majątkowej z popełnionych przestępstw wysokości 8250 złotych; V. na podstawie art. 627 k.p.k. w zw. z art. 626 § 1 k.p.k. zasądza od oskarżonej na rzecz Skarbu Państwa w części koszty sądowe w kwocie 2200 złotych, w tym opłatę w kwocie 2180 złotych.
4 Odnosząc się do zeznań A. K. czy G. N. zeznawali oni na okoliczności związane z dokonywaniem przekształceń pojazdów, co znalazło potwierdzenie w dokumentach, a zatem również brak jest podstaw do odmówienia zeznaniom waloru wiarygodnych. A. K. zeznał, że oskarżona w rozmowach z mężem G. N., W., nie chciała się zgodzić na dokonywanie fizycznie czynności związanych z przekształceniem pojazdów na terenie SKP, ale godziła się na wydawanie oświadczeń wskazywanych w zarzutach przedstawionego jej aktu oskarżenia, stwierdzających nieprawdę.
5 Dodano: 13 stycznia 2021, Opublikował(a): Grzegorz Kosowski; Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze; Osoba, która wytworzyła informację: Sędzia Sylwia Zierkiewicz; Data wytworzenia informacji: 24 listopada 2020;
By dP • DIAGNOSTA od PoRD 0 • Tags: kodeks karny, nadzór nad SKP, nadzór właściciela, Policja, PoRD - ustawa Prawo o Ruchu Drogowym, Prokurator, stan techniczny pojazdów, wyrok sądu, zmiany konstrukcyjne