1. Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo. Kolejna edycja wspólnej akcji SKP z Policją
Szanowni Państwo,
Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji po raz drugi wyszło z inicjatywą przeprowadzenia wspólnej akcji ze stacjami kontroli pojazdów, polegającej na sprawdzeniu prawidłowości ustawienia i stanu świateł w pojazdach.
Akcja nosi taką samą nazwę jak w zeszłym roku: „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. Założenie jest takie, żeby w cztery kolejne soboty, tj. 25 listopada, 2, 9 i 16 grudnia, kierowcy mogli bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Chodzi o to, aby zwrócić uwagę użytkowników na stan oświetlenia w ich pojazdach, w szczególności mając na uwadze obecne warunki drogowe, kiedy szybciej zapada zmierzch i często występują niekorzystne zjawiska atmosferyczne. Niewątpliwie jakość oświetlenia pojazdów bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Akcja ma być szeroko rozpropagowana w mediach. W drugiej połowie listopada planowana jest w Warszawie konferencja prasowa inaugurująca akcję. W ramach promowania akcji będą publikowane dane adresowe stacji kontroli pojazdów, gdzie będzie można bezpłatnie sprawdzić ustawienie i stan świateł.
Dlatego też zwracamy się do Państwa z zapytaniem, czy wyrażacie zgodę na wzięcie udziału w akcji i umożliwicie na swoich stajach kontroli pojazdów bezpłatne sprawdzenie stanu i ustawienia świateł w soboty: 25 listopada, 2, 9 i 16 grudnia 2017 roku.
Jeśli tak, z uwagi na krótki okres pozostały do rozpoczęcia akcji, prosimy o przesłanie wypełnionego formularza zgłoszenia udziału w akcji do dnia 22 listopada 2017 roku włączenie na adres mailowy: [email protected], faksem (22 811 28 78) lub pocztą na adres Izby.
Formularz zgłoszenia udziału w akcji – doc
Formularz zgłoszenia udziału w akcji – pdf
2. Szkolenie diagnostów (20-11-2017r.)
Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów serdecznie zaprasza do udziału w kolejnej edycji kursu dla kandydatów na diagnostów i diagnostów podnoszących swoje kwalifikacje.
Kurs rozpocznie się 20 listopada 2017 r.
Kursy rozpoczynają się o godzinie 8:00 w siedzibie okręgowej stacji kontroli pojazdów AUTOCOM Sp. Cywilna.
Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na naszej stronie internetowej w dziale Szkolenia / Szkolenia diagnostów gdzie znajdują się wszelkie niezbędne informacje oraz formularze rejestracji.
Informujemy również, że Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów została wpisana do rejestru instytucji szkoleniowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie pod numerem 2.14/00210/2008 i w związku z tym udział w naszym szkoleniu uprawnia do refundacji kosztów w przypadku posiadania skierowania z Urzędu Pracy.
Zapraszamy serdecznie!
3. Opłata po badaniu – wzór umowy
Od 13 listopada 2017 roku, tzn. wtedy kiedy zostanie uruchomiony CEP 2.0 dla stacji kontroli pojazdów, opłata za badanie techniczne będzie uiszczana co do zasady przed jego wykonaniem. W wyjątkowych przypadkach, ustawodawca dopuszcza uiszczenie opłaty po wykonaniu badania technicznego, jeśli przewiduje to umowa zawarta pomiędzy przedsiębiorcą prowadzącym stację kontroli pojazdów, a właścicielem lub posiadaczem pojazdu. Stanowił będzie o tym art. 83 ust. 1c ustawy – Prawo o ruchu drogowym (od 13.11.2017).
Więcej |
4 listopada 2017 @ 16:41
Każdy właściciel stacji kontroli bez pomocy PISKP, konferencji i Policji może taką akcję przeprowadzić. Wystarczy zgłosić na piśmie do starosty i ewentualnie Policji o podjęciu takich działań. Wystawić odpowiednio wcześnie stojak z tablicą w jakich terminach bezpłatnie właściciel/posiadacz pojazdu będzie mógł w nim sprawdzić stan i ustawienie świateł, dodatkowo umieścić informację na własnej stronie internetowej lub w inny sposób powiadomić uczestników ruchu drogowego.
5 listopada 2017 @ 14:08
W odniesieniu do uiszczania opłat (pkt 3) jest to fałsz informacyjny.
….właściciel lub posiadacz pojazdu może zawrzeć umowę (nawet umowę ustną) z przedsiębiorcą prowadzącym stację kontroli pojazdów, na mocy której właściciel/posiadacz pojazdu zobowiąże się do uregulowania opłat po przeprowadzonym badaniu technicznym. Wówczas diagnosta samochodowy będzie zobligowany do przeprowadzenia badania technicznego bez uiszczenia opłat, co zapewne nie było intencją ustawodawcy.
Źródło: strona podmiotu z centralnej polski
P.S. Wszyscy twierdzący i piszący tak jak w pkt 3 się ośmieszają, a ci co optowali za takim a nie innym brzmieniem przepisów już wiedzą co faktycznie wynika.
6 listopada 2017 @ 16:09
Łaskawcze, zlituj się nad nami i przestań smrodzić.